Info z rynkuIntermodalnyKolejowyTransport

Europejska ekspansja Metrans. Gigant przejął chorwacką firmę

Adria Rail posiada również licencję przewoźnika kolejowego w Chorwacji

Przewoźnik Metrans przejął cały kapitał chorwackiej firmy Adria Rail. Do floty Metrans trafią wagony i pojazdy chorwackiego przewoźnika. Firma przejmie również wszystkie terminale i inne obiekty, jakimi zarządza Adria.

Metrans przejął Adria Rail

Metrans przejął cały kapitał Adria Rail i kontynuuje swoją ekspansję w Europie. Adria Rail to chorwacka firma obsługująca pociągi intermodalne z/do/na terenie Chorwacji. Jest również operatorem pociągów intermodalnych łączących terminal kontenerowy w Rijece nad Adriatykiem z terminalem w Indija, na obrzeżach Belgradu w Serbii. Jak informuje portal TrasportoEuropa, Adria Rail zarządza ponad 70% kontenerowego ruchu wyjazdowego z Terminalu Kontenerowego Brajdica w Rijece. Firma ta posiada również licencję przewoźnika kolejowego w Chorwacji.

Czytaj też:  Fińskie koleje będą wozić Szwedów. Przejmują krajową firmę

W związku z przejęciem, Adria Rail zmieni również logo, które dopasowuje się do tożsamości Grupy Metrans. Serbski terminal w Indija staje się dwudziestym w sieci Metrans i ma połączenia z całą Europą. Jak informuje portal TrasportoEuropa, Adria Rail wnosi także flotę wagonów i około czterdzieści pojazdów przemysłowych. Metrans ma siedzibę w Pradze i jest kontrolowana przez niemiecką Hhla.

Transport intermodalny na Bałkanach

Warto przypomnieć, że firma METRANS pracuje także nad budową dwóch nowych terminali na Węgrzech. Jeden z nich będzie zlokalizowany w Szeged, blisko granic z Rumunią i Serbią, a jego uruchomienie planowane jest na rok 2025. Drugi znajdzie się w Zalaegerszeg, w pobliżu granic Węgier z Austrią i Słowenią, a jego budowa rozpoczęła się już w 2021 roku. Jak informuje portal RailFreight, terminal ten ma być gotowy w 2023 roku, a METRANS planuje na ten projekt wydać około 40 milionów euro.

Kraje Europy Południowo-Wschodniej przeżywają dynamiczny wzrost. Dlatego potrzebne są nowe rozwiązania logistyczne – dodał Peter Kiss, prezes METRANS.

Czytaj też: KE zaciągnie na dywanik 13 krajów UE. Powód? Zbyt duże deficyty

Terminale w Serbii i na Węgrzech mają kluczowe znaczenie dla handlu między Bałkanami i Turcją a Europą Środkową, a ich rozwój stanowi ważny krok w kierunku wzmocnienia infrastruktury transportowej w regionie. Inwestycje pozwolą na zwiększenie przepustowości i szybszy transport towarów między krajami regionu. Poprawa infrastruktury transportowej i rozwój terminali przyczynią się również do zwiększenia atrakcyjności regionu dla inwestorów i przedsiębiorców, co przysłuży się rozwojowi gospodarczemu Bałkanów i Europy Środkowej.

Duński gigant kupi DB Schenker? Padła ważna zapowiedź

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button