Miniony rok był wyjątkowy dla Portu Lotniczego Gdańsk, który zanotował rekordową liczbę niemal 6 milionów obsłużonych pasażerów. Na lotnisku odbyło się ponad 49 tysięcy operacji lotniczych. Pozytywne wyniki lotniska w Gdańsku odnotowano także w przypadku transportu cargo. W obliczu rosnących cen energii i gazu, port skupia się na pozyskiwaniu nowych przewoźników oraz rozbudowie sieci połączeń.
Oszałamiające wyniki lotniska w Gdańsku
W ubiegłym roku 2023 port lotniczy w Gdańsku obsłużył ponad 5,9 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 29 procent w porównaniu z poprzednim rokiem oraz o prawie 10 procent więcej niż w rekordowym 2019 roku. Szczególnie udane wyniki lotniska w Gdańsku odnotowano w sezonie letnim, a najwięcej podróżnych skierowało się do destynacji takich jak Londyn, Oslo, Sztokholm, Warszawa i Kopenhaga. W kategorii lotów nieregularnych, w tym czarterowych, w 2023 roku największą popularnością cieszyły się trasy do Turcji, z prawie 200 tysiącami pasażerów, ale popularne były także kierunki takie jak Grecja, Bułgaria czy Egipt.
Świetnie oceniamy ubiegły rok. Pobiliśmy rekordy w liczbie obsłużonych pasażerów. W kolejnych latach będziemy bić kolejne rekordy. Perspektywa rozwoju lotniska w Gdańsku jest więc bardzo dobra – mówi agencji Newseria Biznes, Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Czytaj też: Magazyn przy lotnisku Kraków Airport ukończony! Jest bardzo eko
Całkowita liczba operacji lotniczych na gdańskim lotnisku przekroczyła 49,5 tysiąca, co oznacza wzrost o 12,5 procent w porównaniu z poprzednim rokiem i o 1,3 procent więcej niż w rekordowym 2019 roku. Ponadto, na lotnisku obsłużono niemal 11,5 tysiąca ton ładunków, co stanowi wzrost o 66,7 procent od 2019 roku.
Jak podkreśla prezes, tak dobre wyniki lotniska w Gdańsku to w dużej mierze efekt przeprowadzonych jeszcze w czasie pandemii inwestycji.
Nie ma wielkich planów inwestycyjnych na ten rok, ponieważ bardzo mocno inwestowaliśmy w czasie pandemii. Kiedy wszyscy się bali, czy będą w ogóle istnieć, myśmy inwestowali, bo uznaliśmy, że kryzys to jest bardzo dobry moment do skoku naprzód i ten skok wykonaliśmy. Dlatego teraz tylko spłacamy kredyty, które zaciągnęliśmy na te rozbudowy – tłumaczy Tomasz Kloskowski.
Lotnisko oferuje kilkadziesiąt tras do różnych krajów
W 2022 roku zakończono budowę pirsu zachodniego terminala pasażerskiego, wprowadzając jednocześnie dla podróżnych system automatycznych, samoobsługowych odpraw non Schengen. Kontynuowana jest także wcześniejsza inwestycja w Airport City Gdańsk, będący przylotniskowym kompleksem biurowym. Pierwszy spośród siedmiu budynków biurowych został oddany do użytku w 2022 roku.
Nie byłoby rozwoju regionu pomorskiego, Gdańska, Gdyni i Sopotu, gdyby nie rozwój lotniska. Ale też odwrotnie, nie byłoby rozwoju lotniska, gdyby nie było rozwoju poszczególnych miast. To jest sprzężenie zwrotne, mechanizmy połączone. Jeżeli chcemy, żeby nasz region się bogacił, musi się rozwijać lotnisko, i jeżeli chcemy, żeby się rozwijało lotnisko, musi się rozwijać nasz region. Walczymy o to, żeby do Gdańska wszedł Turkish Airlines i otworzył swoje połączenia do Stambułu. Każde lotnisko ma inne priorytety na te najbliższe lata, ale jeden cel jest wspólny – rozwój, możliwość latania naszych pasażerów do coraz większej liczby destynacji – zauważa prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Czytaj też: Baza serwisowa Baltic Power w Łebie. Prace już ruszyły
W tym roku lotnisko oferuje podróżnym 84 trasy do 23 krajów, obejmujące łącznie 69 lotnisk i obsługiwane przez 10 linii lotniczych. Istnieją również plany uruchomienia połączenia do Dubaju. Rozszerzenie siatki połączeń może przyczynić się do osiągnięcia kolejnego rekordu, a według prognoz w tym roku liczba obsłużonych pasażerów prawdopodobnie przekroczy 6 milionów.
Podwyżka kosztów nastąpiła we wszystkich grupach kosztowych, dlatego bardzo się obawiałem poprzednich lat, ostatniego roku również. Ale pasażerowie nam pomogli, latali w coraz większej skali, dzięki czemu mogliśmy te rosnące koszty skompensować przychodami. Ale nie ukrywam, że wyzwaniem w najbliższych latach będą rosnące koszty we wszystkich grupach, inflacja jeszcze nie jest przygaszona – ocenia Tomasz Kloskowski.
Z Warszawy prosto to Arabii Saudyjskiej! I to w niecałe 7 godzin!