LotniczyTransport

Światowe lotnictwo jest bezpieczniejsze! No oprócz Rosji

Dobre informacje na temat bezpieczeństwa lotnictwa nie dotyczą Rosji

Jak wynika z oficjalnych danych, światowe lotnictwo cywilne stało się bezpieczniejsze w ubiegłym roku. Jednak Hamburskie Biuro Wypadków Lotniczych Jacdec zauważyło, że nie dotyczy to Rosji, gdzie sankcje spowodowały niedobory części zamiennych dla samolotów.

Światowe lotnictwo w dobrej kondycji. Jest coraz bezpieczniej

Jacdec odnotowało w zeszłym roku 1001 wypadków i incydentów, w wyniku których zginęły 124 osoby. Światowe lotnictwo stało się bezpieczniejsze, ponieważ zeszłoroczny wynik był o 109 niższy niż ten w poprzednim roku i o 233 niższy niż średnia z ostatnich dziesięciu lat. Warto zauważyć, że większość ofiar (72 osoby) stanowili pasażerowie ATR 72-500, który w styczniu ubiegłego roku rozbił się w Nepalu.

Jak informuje portal Aero, zasadniczo liczba ofiar wypadków lotniczych zmniejsza się od lat 80. wraz ze wzrostem ruchu lotniczego. Niemiecki Związek Lotnictwa Cywilnego (BDL) podał liczbę 80 ofiar śmiertelnych w roku 2023, uwzględniając jedynie samoloty o pojemności co najmniej 14 miejsc. Jacdec analizuje również wypadki z udziałem mniejszych maszyn linii lotniczych, ale nie obejmuje ogólnego lotnictwa.

Jacdec ocenił, że w ubiegłym roku szczególnie bezpiecznymi liniami lotniczymi były arabskie linie Emirates i holenderska KLM. Lufthansa zajęła 13. miejsce w światowym rankingu bezpieczeństwa spośród 25 linii lotniczych o największym ruchu. Zwyciężczyni z poprzedniego roku, Etihad, nie została oceniona ze względu na zbyt małą liczbę lotów, by ponownie znaleźć się wśród 25 najbardziej zatłoczonych linii lotniczych.

Czytaj też: 5 najważniejszych wydarzeń geopolitycznych, które mogą zachwiać rynkami w 2024 r.

Rosja ignoruje przepisy bezpieczeństwa

Firma Japan Airlines, której samolot uległ wypadkowi w Tokio, również otrzymała „bardzo dobre” oceny bezpieczeństwa na rok 2023. Przypomnijmy, że wszystkich 367 pasażerów i 12 członków załogi spalonego Airbusa A350 zdołało się uratować. Pięć ofiar śmiertelnych z płonącego samolotu japońskiej straży przybrzeżnej zostanie uwzględnionych w statystykach bieżącego roku.

Czytaj też: Katastrofa samolotu Japan Airlines na lotnisku w Tokio! [WIDEO]

Jak informuje portal Aero, indeks ryzyka Jacdec opiera się na historii wypadków danej linii lotniczej z ostatnich 30 lat, środowisku krajowym, w którym działa, oraz specyficznych czynnikach ryzyka dla linii lotniczych. Teoretycznie możliwe jest osiągnięcie wskaźnika 100, ale nawet najlepsze linie lotnicze go nie osiągają. W 2022 roku ranking wyglądał następująco:

Światowe lotnictwo jest bezpieczniejsze! No oprócz Rosji
Jacdec

Jacdec zauważyło, że dobre informacje na temat bezpieczeństwa światowego lotnictwa nie dotyczą Rosji, gdzie sankcje spowodowały niedobory części zamiennych dla samolotów. Przerwy w konserwacji rosyjskich maszyn zostały przedłużone, a przepisy dotyczące bezpieczeństwa były przez Rosjan ignorowane, aby utrzymać samoloty w eksploatacji. To zdecydowanie zwiększyło ryzyko wypadków rosyjskich maszyn i może skutkować tragedią.

Kuriozum! Rosjanie podrabiają części lotnicze Airbusa i Boeinga!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button