LotniczyTransport

Prywatne odrzutowce Jeffa Bezosa. Miliarderzy nie są „eko”

Pojedynczy prywatny odrzutowiec może emitować 2 tony  CO2 w ciągu zaledwie godziny

Dyrektor generalny Amazona  wykorzystuje aż dwa odrzutowce Gulfstream G650ER. Prywatne odrzutowce Jeffa Bezosa są bogato wyposażone i mają luksusowe wnętrze. Z kolei silniki Rolls-Royce BR725 pozwalają pobijać maszynom miliardera rekordy prędkości i zasięgu, zatruwając przy tym środowisko. 

Prywatne odrzutowce Jeffa Bezosa trują planetę

W 2015 roku Bezos wymienił swojego Dassault Falcon 900EX na nowy G650ER, po czym kupił drugi model w 2019 roku, oba w ramach swojej spółki holdingowej. Choć rekordy w prędkości i zasięgu obecnie należą do Bombardiera Global 8000, to w przeszłości pobił je właśnie G650ER. Wyposażony w dwa silniki Rolls-Royce BR725, zapewniające 7600 kg ciągu startowego każdy, G650ER może przebyć niemal 14 tysięcy kilometrów na jednym tankowaniu, osiągając przy tym wysokość 15,5 km

Odrzutowiec Gulfstream Aerospace kosztuje co najmniej 65 milionów dolarów, choć opcjonalne ulepszenia mogą zwiększać jego wartość o dodatkowe kilka milionów. Chociaż nie możemy być pewni, jakie ulepszenia Bezos wybrał dla swojej floty, Gulfstream reklamuje co najmniej cztery konfiguracje. Jak wskazuje portal Simple Flying, standardowe opcje obejmują:

  1. Konfiguracja z kambuzem i przedziałem załogi na przodzie, z trzema strefami mieszkalnymi, z 13 fotelami, które zmieniają się w sześć łóżek.
  2. To samo co powyżej, ale z kambuzem na rufie.
  3. Mniejszy kambuz dziobowy bez wydzielonego miejsca dla załogi, 17 miejsc siedzących, które tworzą siedem łóżek w czterech strefach mieszkalnych.
  4. Kambuz rufowy bez przedziału dla załogi, zapewniający trzy i pół pomieszczenia mieszkalnego, z 15 miejscami, które zamieniają się w sześć łóżek.

Każdy model ma dwie toalety i jedną lub dwie kanapy, a także salę kinową. Każde siedzenie jest wykonane z delikatnej skóry i ma szerokość 71 cm. Dla porównania, fotele ekonomiczne w trzyklasowym samolocie Emirates A380 mają szerokość 45 cm.

Czytaj też: Amazon zamyka centrum logistyczne! Pracownicy zorganizowali strajk

Przepych w prywatnych odrzutowcach

Prywatne odrzutowce Jeffa Bezosa posiadają również innowacyjny system powietrzny, który dostarcza 100% świeżego powietrza co kilka minut oraz zoptymalizowaną wysokość kabiny. Jak dodaje Simple Flying, 16 dużych panoramicznych okien, jednych z największych w branży, sprawia, że wnętrze jest naturalnie dobrze oświetlone.

Piloci również mogą korzystać z zalet kabiny pilotów G650. Zaawansowane sterowanie fly-by-wire, uproszczone wyświetlacze z PlaneView II i nowoczesna awionika pomagają zmniejszyć obciążenie pracą i zwiększyć bezpieczeństwo. System EFVS (enhanced flight vision system), który był standardem w modelu Gulfstream G550, ułatwia bezpieczne lądowanie w warunkach złej widoczności.

Warto przytoczyć tu raport opublikowany przez Transport & Environment, główną europejską grupę prowadzącą kampanię na rzecz czystego transportu. Raport wykazał, że pojedynczy prywatny odrzutowiec może emitować 2 tony  CO2 w ciągu zaledwie godziny. Dla przykładu przeciętna osoba w UE produkuje około 8,2 tony emisji w ciągu całego roku. Przypomnijmy, że Bezos w 2021 roku przyleciał swoim odrzutowcem na szczyt COP26, czyli konferencję dotyczącą zmian klimatycznych.

Czytaj też: Zmiany klimatu widać gołym okiem. Zapotrzebowanie na ogrzewanie w Europie spadło o 19%!

Amazon oszczędza, ale jednocześnie kupuje nowe naczepy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button