PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Gigantyczna grzywna dla przewoźnika! Naruszył prawa pasażerów

Amerykański rząd wykazał, że linie lotnicze łamały prawa konsumentów

Rekordowa grzywna w wysokości kilkuset milionów dolarów dla linii lotniczych Southwest Airlines. Przewoźnik podczas zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia zmuszony był anulować znaczną część swoich lotów. Amerykański rząd wykazał, że linie lotnicze łamały przy tym prawa konsumentów.

Ogromna grzywna dla Southwest Airlines

Według oświadczenia Departamentu Transportu, Southwest Airlines musi zapłacić łącznie 140 milionów dolarów grzywny. Rządowe śledztwo wykazało liczne naruszenia praw konsumenckich przez Southwest. Zarzuty obejmują brak informacji dla pasażerów oraz opóźnienia w wypłacie odszkodowań za anulowane loty. Sekretarz ds. Transportu, Pete Buttigieg, poinformował, że grzywna nałożona na Southwest Airlines ma być precedensem i komunikatem dla innym firm działających w sektorze lotniczym.

Czytaj też: Arabowie i Turcy łączą siły! Linie lotnicze zapowiedziały współpracę

Jak informuje portal IHO, Southwest, będący jedną z głównych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych, musiał odwołać około 17 tysięcy lotów w ciągu dziesięciu dni podczas zeszłorocznego okresu podróży świątecznych, częściowo z powodu niesprzyjającej zimowej pogody. Z powodu tych zakłóceń ponad dwa miliony pasażerów nie dotarło na czas do swoich domów, a wielu z nich spędziło święta na lotniskach.

Burze sparaliżowały lotnictwo

Warto przypomnieć, że w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku burze o rekordowo niskich temperaturach przeszły przez Stany Zjednoczone, zakłócając wiele lotów różnych linii lotniczych. Podczas gdy większość firm lotniczych szybko uporała się z chaosem, Southwest Airlines przez kilka dni z rzędu odwoływał swoje loty. Jak informuje portal IHO, firma już wypłaciła swoim pasażerom łącznie 600 milionów dolarów odszkodowań i zwrotów, a całkowity koszt chaosu wyniósł prawie 1,2 miliarda dolarów.

Czytaj też: 60% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, a nieistotne wydatki rosną

Ogólnie rok 2022 był pozytywny dla większości amerykańskich linii lotniczych. Ograniczenia w podróżowaniu w całym kraju iw większości innych krajów zostały zniesione w związku z powszechnym spadkiem liczby zachorowań na COVID-19. Wielu pasażerów zaakceptowało fakt, że opóźnienia i odwołania zostały stałym elementem podróży lotniczych i należy się ich spodziewać przy rezerwacji. Jednak w przypadku odwołań lotów linie lotnicze zawsze niezwłocznie zmieniały rezerwacje tak szybko, jak to możliwe, dzięki czemu zakłócenia były stosunkowo znośne. Potem nadeszła zimowa burza Elliot, która zakłóciła rozkłady lotów w całych Stanach Zjednoczonych.

Gigant z Alaski przejmuje hawajskiego przewoźnika! Zapłaci miliardy!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button