LotniczyTransport

Na 737 jeszcze poczekamy… Boeing ma duże opóźnienie produkcji

W zeszłym tygodniu Boeing przedstawił swoim dostawcom nowy harmonogram dostaw

Boeing poinformował dostawców, że plany zwiększenia produkcji jego najpopularniejszego samolotu wąskokadłubowego 737 będą realizowane z opóźnieniem. Boeing poinformował, że opóźnienie w produkcji potrwa około dwa miesiące w porównaniu z pierwotnymi przewidywaniami.

Boeing zapowiada opóźnienie produkcji 737

Zarówno Boeing, jak i jego europejski rywal Airbus, przedstawiały wcześniej ambitne plany zwiększenia produkcji, zwłaszcza popularnych modeli maszyn, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów. Niemniej jednak obie firmy muszą stawić czoła problemom związanym z łańcuchem dostaw i zakłóceniom w produkcji.

Jak informuje Reuters, w zeszłym tygodniu Boeing przedstawił swoim dostawcom nowy harmonogram i zasygnalizował dwumiesięczne opóźnienie w produkcji Boeingów 737. Amerykański producent samolotów prognozuje, że rozpocznie produkcję 42 samolotów 737 miesięcznie dopiero od lutego 2024 roku.

Analitycy już wcześniej podejrzewali, że Boeing zmodyfikuje swoje teoretyczne harmonogramy, które zakładały osiągnięcie produkcji 42 samolotów miesięcznie do końca 2023 roku, po tym, jak błąd dostawcy opóźnił plany zwiększenia jesiennej produkcji.

Czytaj też: Boeing coraz bliżej uzyskania certyfikacji dla 737 MAX 7 i 10

Jak informuje Reuters, nowy harmonogram przesuwa również kolejne terminy, przekładając plan produkcji 47,2 samolotów miesięcznie z czerwca na sierpień 2024 roku, podczas gdy cel zwiększenia produkcji modelu 737 do 52,5 samolotów miesięcznie został przesunięty z grudnia 2024 roku na luty 2025 roku.

Boeing spodziewa się osiągnięcia celu przedpandemicznego, czyli produkcji 57,7 samolotów miesięcznie, w październiku 2025 roku, co oznacza trzymiesięczne opóźnienie w porównaniu z pierwotnym terminem na lipiec 2025 roku.

Akcje Boeinga spadły o 1,3% po opublikowaniu przez Reuters nowego harmonogramu. Boeing odmówił szczegółowego komentarza dotyczącego nowego planu.

Nadal planujemy zwiększenie produkcji do 50 samolotów miesięcznie w okresie 2025/2026 powiedział rzecznik prasowy, potwierdzając jeden z ogłoszonych publicznie celów firmy.

Problemy Boeinga nie ustają

Stan Deal, szef działu samolotów komercyjnych Boeinga, powiedział w czerwcu w wywiadzie dla Bloomberg TV, że firma rozważała zwiększenie produkcji do 42 samolotów miesięcznie do końca 2023 roku. W lipcu firma ogłosiła, że zwiększa produkcję modelu 737 z 31 do 38 samolotów miesięcznie.

Jednak błąd dostawcy odkryty w sierpniu zmusił Boeinga do przeprowadzenia czasochłonnych inspekcji niektórych 737 MAX na linii produkcyjnej i w magazynie, co spowolniło zwiększenie produkcji. W październiku CEO Boeinga, Dave Calhoun, powiedział, że firma planuje osiągnięcie produkcji 38 samolotów miesięcznie do końca roku.

Jak informuje Reuters, chociaż zmiana głównego harmonogramu dostawców przez producentów samolotów nie jest rzadka i wynika z różnych czynników, stanowi istotny sygnał, który pozwala mniejszym firmom zapewnić sobie niezbędne materiały i siłę roboczą.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wesprze pracę spedytorów. Prace nad innowacyjną platformą od GPW bliskie ukończenia

Calhoun stwierdził, że Boeing ma możliwości kapitałowe do produkcji 60 samolotów 737 miesięcznie, a popyt jest wystarczający, aby zwiększyć produkcję do tych poziomów. Jednak firma musi zagwarantować, że planowane wzrosty produkcji przejdą przez łańcuch dostaw. Przed zawieszeniem produkcji modelu 737 MAX w 2019 roku Boeing produkował 52 samoloty 737 miesięcznie.

Boeing opóźnia dostawy 787 Dreamliner ze względu na nowo odkryte wady

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button