PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

KE wzmocni prawa pasażerów linii lotniczych! Szykuje się rewolucja?

W czasie pandemii pasażerowie linii lotniczych na całym świecie stanęli przed szeregiem wyzwań

Komisja Europejska planuje wzmocnić prawa pasażerów linii lotniczych. Jak powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, pandemia Covid-19 ,,dotknęła branżę turystyczną i przypomniała o tym, jak istotne jest zapewnienie zawsze silnych praw konsumentów”.

Większe prawa pasażerów linii lotniczych

Zgodnie z zamierzeniem Komisji, w celu zwiększenia ochrony konsumentów w przypadku wakacji zorganizowanych, zaliczki na tego rodzaju podróże nie powinny przekraczać 25 procent całkowitej ceny – chyba że organizator jest w stanie uzasadnić wyższe koszty. Zgodnie z propozycją, podróżni, którzy otrzymają vouchery w przypadku odwołania podróży, muszą zostać poinformowani, że mogą żądać zwrotu pełnej kwoty. Jeśli vouchery nie zostaną wykorzystane przed upływem terminu ważności, powinny być automatycznie zwracane. Ponadto, organizatorzy podróży powinni otrzymać zwrot od linii lotniczych lub hoteli w ciągu siedmiu dni, aby mogli zwrócić je podróżnym w ciągu 14 dni.

Czytaj też: Australijski Qantas odpowie za sprzedaż biletów na odwołane loty

Jak informuje portal Aero, Komisja Europejska chce wzmocnić prawa pasażerów linii lotniczych nie tylko w aspekcie wakacji zorganizowanych. Zgodnie z propozycją KE, wprowadzone mają zostać zupełnie nowe przepisy dotyczące podróży, w myśl których osoby korzystające z różnych środków transportu, takich jak autobusy, pociągi czy samoloty, mają być lepiej poinformowani i otrzymać wsparcie od przewoźnika w przypadku przegapienia połączenia.

Problemy pasażerów podczas pandemii

Organizacja ochrony konsumentów Beuc określiła propozycje KE jako „mały krok we właściwym kierunku”. Krytykowano jednak brak ochrony pasażerów lotniczych w przypadku bankructwa linii lotniczych. Jak informuje portal Aero, Beuc zaznaczyło także, że brakuje zmian w prawach pasażerów do bezpłatnego anulowania biletów w czasach kryzysu. Przypomnijmy, że w czasie pandemii pasażerowie linii lotniczych na całym świecie stanęli przed szeregiem wyzwań. Zaczęło się od masowych anulowań lotów, a wielu podróżnych utknęło w obcych krajach bez możliwości szybkiego powrotu do domu. Wzrosła również liczba opóźnień, zmian tras i utrudnień związanych z przepisami sanitarnymi, co skomplikowało planowanie podróży.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Dodatkowym problemem był brak jednolitych regulacji międzynarodowych, co prowadziło do chaosu i dezorientacji wśród podróżnych. Różnice w wymaganiach sanitarnych między krajami utrudniały planowanie podróży, a zmienne ograniczenia wprowadzane w różnych regionach stwarzały dodatkowe trudności. Należy także wspomnieć o kwestiach związanych z odszkodowaniami i zwrotami za odwołane loty. Wielu pasażerów borykało się z długotrwałymi procedurami zwrotu pieniędzy lub otrzymywaniem voucherów zamiast pełnych zwrotów. To dodatkowo zwiększyło frustrację i niezadowolenie klientów.

Odwołania lotów na Wielkanoc. Polska nie ma się czym chwalić…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button