PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Australijski Qantas odpowie za sprzedaż biletów na odwołane loty

Teraz liniom Qantas grozi grzywna w wysokości 10% rocznego obrotu

Australijski organ nadzoru konkurencji złożył pozew przeciwko linii lotniczej Qantas Airways, oskarżając ją o sprzedaż biletów na odwołane loty. Pozew naraża linię lotniczą na ogromne kary finansowe i straty wizerunkowe.

Qantas poniesie konsekwencje za sprzedaż biletów na odwołane loty

Australijska Komisja Konkurencji i Konsumentów (ACCC) stwierdziła w dokumencie sądowym, że przewoźnik złamał prawo konsumenckie, sprzedając bilety na ponad 8000 odwołanych lotów między majem a lipcem 2022 roku, nie informując o ich odwołaniu.

Czytaj też: Bayern i Qatar Airways kończą współpracę! Poszło o prawa człowieka?

Jak wskazuje Reuters, najwyższą karą, jaka teraz grozi Qantas, jest grzywna w wysokości 10% rocznego obrotu, który wyniósł 19,8 miliarda dolarów australijskich. Jak dodało ACCC, Qanatas kontynuowało sprzedaż biletów na odwołane loty przez średnio 16 dni po odwołaniu lotów z przyczyn często wywołanych przez przewoźnika.

Linie kontynuowały sprzedaż biletów na trasę z Sydney do San Francisco przez 40 dni po odwołaniu tego lotu – dodało  ACCC.

Pozew zaszkodzi linii lotniczej?

Przewoźnik w odpowiedzi na pytania mediów oznajmił, że przeanalizuje zarzuty ACCC i udzieli odpowiedzi w sądzie. Zaznaczył, że okres, który przeanalizowała ACCC, był czasem „niespotykanych wstrząsów dla całej branży lotniczej”. Eksperci wskazują jednak, że cała sprawa może mocno zaszkodzić reputacji australijskiej linii lotniczej.

Pozew ACCC może zaszkodzić marce Qantas, która i tak miała ostatnio trochę trudny okres – powiedział Rico Merkert, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Transportowych i Logistyki Uniwersytetu w Sydney.

Czytaj też: Dostawy gazu zagrożone. Pracownicy Chevron w Australii rozpoczną strajk

Jak wskazuje Reuters, podczas przesłuchania przed australijskim senatem w tym tygodniu, Alan Joyce, CEO linii lotniczej Qantas, który ustąpi ze stanowiska w listopadzie po 15 latach pracy, potwierdził, że linia lotnicza ma niemal 500 milionów dolarów australijskich niewykorzystanych kredytów za odwołane loty, które wygasną w grudniu.

Gwarantowana podróż lotnicza jest niezbędna dla wielu mieszkańców Australii, którzy chcą odwiedzać swoich bliskich, spędzać wakacje, rozwijać swoje biznesy lub utrzymywać kontakt z kolegami – oświadczyła przewodnicząca ACCC, Gina Cass-Gottlieb.

Qantas przedstawia klasę ekonomiczną na 19-godzinnych lotach NY-Sydney

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button