Bez kategoriiPrzemysł 4.0

Raport: Automatyka magazynowa będzie warta 37, 6 mld USD do 2030 r.

Jak wskazuje raport firmy Research and Markets, globalny rynek robotów automatyki magazynowej osiągnie wartość 37,6 miliardów dolarów do 2030 roku. Rynek jest duży, ponieważ ponad 80% magazynów nie jest obecnie w żaden sposób zautomatyzowanych. A to sprawia, że istnieje potrzeba zapełnienia tej niszy, która w nieprzerwanym stopniu wciąż się rozwija.

Automatyka magazynowa jest coraz popularniejsza. Dane wskazują, że ten rynek w dalszym stopniu będzie rekordowo się rozwijał.

Portal Material Handling & Logistics informuje, że wraz z gwałtownym wzrostem liczby magazynów na całym świecie spowodowanym handlem elektronicznym, szybko rośnie również pojemność i wielkość magazynów. W rezultacie zgodnie z nowym raportem firmy Research and Markets, magazyny w coraz większym stopniu koncentrują się na wykorzystaniu rozwiązań automatyzacji. Dzięki temu firmy planują zwiększyć wydajność i skrócić czas obsługi.

Liczba robotów na świecie rośnie. Azja przoduje w robotyzacji

Choć w powszechnym mniemaniu automatyzacja w magazynach jest dość popularna, to ponad 80% magazynów nie posiada obecnie żadnej automatyzacji.

Jedynie 15% magazynów jest zmechanizowanych, a tylko 5% korzysta z zaawansowanych urządzeń i rozwiązań automatyzacyjnych. Stwarza to ogromne możliwości rynkowe dla firm działających w ekosystemie automatyki magazynowej. Mogą one bowiem wykorzystać nadarzającą się okazję do wzmocnienia pozycji na rynku.

Wszystko dlatego, że branża automatyki magazynowej w 2019 roku została oszacowana na 15 miliardów dolarów. Stanowi to wzrost 10,9% w stosunku do roku poprzedniego. Tymczasem jak wskazuje MH&L, już w 2020 r. całkowity udział automatyki magazynowej odnotował spadek o 6%. Mimo to eksperci szacują, że już w bieżącym roku nastąpi jej wzrost aż o 38,4%. Dzięki temu rynek będzie wart nawet 19,5 mld dolarów.

Automatyka magazynowa: Jak będzie wyglądać wzrost rynku?

Według szacunków automatyka magazynowa ma wzrosnąć o 1,5 raza w perspektywie średnioterminowej (do 2025 r.), a do 2030 r. ma osiągnąć wartość 37,6 mld USD. Obliczony złożony roczny wzrost między 2021 a 2030 rokiem szacuje się na około 10%.

Raport Research and Markets koncentruje się na dwóch głównych robotach mobilnych stosowanych w magazynach. Są to automatyczne pojazdy kierowane (AGV) oraz zautomatyzowane roboty mobilne (AMR).

Wodór w logistyce jest technologią perspektywiczną, ale i kosztowną

Rynek robotów mobilnych został oszacowany na 2,5 miliarda dolarów w 2020 roku. Obecnie eksperci szacują, że do 2030 roku wzrośnie około 10-krotnie w stosunku do bieżącej sytuacji. Wzrost ten będzie w głównej mierze napędzany przez roboty AMR. Ponad 55 000 AMR zostało sprzedanych w 2020 roku do zastosowań w magazynach i logistyce, co potroiło się w porównaniu ze sprzedażą w 2018 roku.


Źródło: Research and Markets, MH&L

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button