Info z rynkuMagazyny

Co za gigant! Nowe centrum dystrybucyjne Poczty już gotowe

Harden Construction zbudowało Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa

Firma Harden Construction ukończyła nowe centrum dystrybucyjne dla Poczty Polskiej. Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy to kompleks składający się z dwóch hal i kilku dodatkowych obiektów, zlokalizowany w miejscowości Ciemne pod Radzyminem, tuż przy drodze ekspresowej S-8. 

Centrum dystrybucyjne Poczty Polskiej od Harden Construction gotowe

Na obszarze prawie 50 tys. metrów kwadratowych znajdziemy przestrzenie magazynowo-operacyjne, służące do sortowania i wysyłania przesyłek, budynek „Cross Dock” do obsługi przesyłek paletowych, a także dystrybutornię wyposażoną m.in. w nowoczesne zaplecze socjalne. Harden Construction, projektując nowe centrum dystrybucyjne dla Poczty Polskiej, musiało uwzględnić specyficzną funkcję przyszłego budynku. Poczta planuje bowiem umieścić w nim największy sorter przesyłek w kraju.

Czytaj też: Uruchomiono punkt automatycznej sprzedaży ORLEN w ruchu

To zaawansowane technologicznie urządzenie pozwoli na sprawną segregację 15 tysięcy przesyłek na godzinę, co przyczyni się do przyspieszenia dystrybucji i znacznego skrócenia czasu dostawy. Do obsługi tego systemu wystarczy zaledwie kilkanaście osób. Mimo to cały kompleks ma ostatecznie stworzyć aż 1200 nowych miejsc pracy.

Inwestycja w Ciemnem pod Radzyminem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w Spółce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego bezpośrednio w obszarze Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Już w przyszłym roku hala zostanie wyposażona w największy w Spółce sorter paczek – mówi Krzysztof Falkowski, Prezes Poczty Polskiej.

Przy dwóch halach znajduje się także osiem niezależnych obiektów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Obejmują one oddzielne biura do zarządzania konkretnymi obszarami, centra sterowania, przestrzenie wypoczynkowe dla pracowników, którzy będą pracować na zmiany, stację obsługi pojazdów dostawczych z wydzielonymi stanowiskami naprawczymi, specjalną wiatę i magazyn dedykowany do szybkich przesyłek kurierskich, nowoczesną portiernię oraz biuro ochrony. Całe wyposażenie, w tym meble i sprzęt AGD do obszarów socjalnych i biurowych, zostało dostarczone przez Generalnego Wykonawcę.

Każdy z tych dodatkowych obiektów ma swoje specyficzne przeznaczenie i musi spełniać określone potrzeby użytkowników. To wymagało dbałości o detale, ale i wykonywania często niszowych prac, na przykład w budowie i wyposażeniu hali do napraw samochodów firmowych. Zazwyczaj, jako generalny wykonawca nie angażujemy się w tak pogłębiony zakres wyposażania obiektu, ale mając doświadczenie we wcześniejszych projektach i precyzyjnie przygotowany harmonogram mogliśmy się tego podjąć. Efekt już teraz jest dla nas satysfakcjonujący, ponieważ wiemy, że po oddaniu budynku Poczcie Polskiej, jej pracownicy wejdą do biura, podłączą laptopy i rozpoczną normalna pracę – podkreśla Michał Turek, Business Development Manager w Harden Construction.

Budynek został zbudowany w zrównoważony sposób

Harden Construction zbudowało Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Budynek spełnia kryteria certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. W halach zoptymalizowano dostęp do naturalnego światła, wykorzystując system okien dachowych, a także zastosowano przyjazne dla środowiska, tzw. inteligentne oświetlenie. Cały kompleks został wyposażony w wentylację, zapewniającą optymalną temperaturę i dostęp do świeżego powietrza przez cały rok. Teren został odpowiednio uporządkowany, a specjalne separatory zatrzymują ewentualne zanieczyszczenia wody, w tym substancje ropopochodne pochodzące z pojazdów dostawczych i kurierskich.

Czytaj też: Modernizacja sortowni Poczty Polskiej w Lisim Ogonie na finiszu

Specyfika terenu i wysoki poziom wód gruntowych sprawił, że musieliśmy wykonać szereg dodatkowych prac stabilizujących i utwardzających podłoże. Zaczęliśmy rok temu w listopadzie, co ze względu na opady nie ułatwiało szybkości prac, ale musieliśmy restrykcyjnie pilnować terminu przygotowania hali pod sorter. Jego skomplikowana, ze względu na specyfikę konstrukcji (taśmociągi pracują na wysokości trzech metrów), budowa ruszyła planowo. Współpraca między Generalnym Wykonawcą, a podmiotami realizującymi technologie na zlecenie inwestora przebiegała niezwykle sprawnie i została zakończona terminowo – mówi Szymon Detka, Dyrektor Techniczny w Harden Construction.

Na obszarze o powierzchni ponad 11 hektarów znajdują się przestrzenie zielone z budkami dla owadów. Stworzono infrastrukturę umożliwiającą pracownikom wypoczynek i relaks. Wydzielono miejsca dla rowerów z zapleczem do ich naprawy, zainstalowano ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także stworzono funkcjonalne parkingi oferujące ponad 200 miejsc dla samochodów osobowych, kilkadziesiąt dla tirów i dużych pojazdów dostawczych.

Zastosowaliśmy materiały i technologie, które spełniają najwyższe standardy jakości. Także prace budowlane podporządkowaliśmy maksymalnemu ograniczaniu wpływu na otoczenie.  Założeniem jest zapewnienie użytkownikom optymalnych i przyjaznych warunków pracy już od dnia oddania obiektu. Dodatkowo na terenie działki zostanie nasadzonych 300 drzew, co z pewnością wpłynie korzystnie na środowisko. Z myślą o pracownikach, którzy w trosce o ekologię nie chcą korzystać z własnych samochodów, zbudowano specjalną zajezdnię dla firmowych autobusów. Obsługiwać będą ruch pracowników przyjeżdżających i wyjeżdżających z pracy w ciągu całej doby – mówi Bartłomiej Woźniak, Project Manager w Harden Construction.

Operator pocztowy przejął znaną firmę logistyczną. Jakie ma plany?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button