IntermodalnyMorskiTransport

Poziom wody w Amazonii najniższy od 100 lat! Żegluga zagrożona

Susza zagroziła dostawom żywności, wody pitnej i lekarstw, które zazwyczaj były transportowane rzeką

Poziom wody w ważnym porcie rzecznym w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii jest najniższy od 121 lat. Wszystko na skutek historycznej suszy, która zakłóca życie setek tysięcy ludzi i szkodzi ekosystemowi dżungli.

Poziom wody w Amazonii drastycznie niski

Szybko wysychające dopływy Amazonki zakłóciły żeglugę po rzece, odcinając mieszkańców odległych wiosek w dżungli od dostaw żywności i wody. Z kolei wysoka temperatura wody skutkowała śmiercią ponad 100 zagrożonych delfinów rzecznych. Port w Manaus, najludniejszym regionie tego obszaru, gdzie rzeka Negro łączy się z Amazonką, odnotował poziom wody na poziomie 13,59 metra. To najniższy poziom wody od momentu wprowadzenia pomiarów w Amazonii ponad sto lat temu.

Czytaj też: Tak źle jeszcze nie było! Poziom wody w Kanale Panamskim najniższy w historii

Jak informuje portal Marine Link, po kilku miesiącach bez deszczu, mieszkaniec wioski w Amazonii, Pedro Mendonca, poczuł ulgę, gdy brazylijska organizacja pozarządowa dostarczyła zapasy do jego społeczności nad brzegiem rzeki w okolicach Manaus pod koniec ubiegłego tygodnia.

Miesiącami nie mieliśmy deszczu. Jest o wiele goręcej niż podczas poprzednich susz – powiedział Mendonca, który mieszka w Santa Helena do Ingles, na zachód od Manaus.

Susza ogromnym problemem dla okolicznych mieszkańców

Według brazylijskiego centrum ostrzegawczego ds. katastrof Cemaden, niektóre obszary Amazonii odnotowały najniższe poziomy opadów deszczu od 1980 roku. Ministerstwo Nauki Brazylii obwinia za tę suszę wystąpienie w tym roku zjawiska klimatycznego El Niño, które powoduje ekstremalne wzorce pogodowe na całym świecie. W oświadczeniu wydanym wcześniej w tym miesiącu ministerstwo podkreśliło, że spodziewa się, iż susza potrwa przynajmniej do grudnia.

Czytaj też: Gospodarka Gujany rozkwita. Ogromne wzrosty dzięki bogactwom naftowym

Według agencji obrony cywilnej w stanie Amazonas, gdzie znajduje się Manaus, susza dotknęła 481 000 osób. Pod koniec ubiegłego tygodnia pracownicy brazylijskiej organizacji pozarządowej Fundacao Amazonia Sustentavel (FAS) dostarczyli żywność i inne zapasy mieszkańcom okolicznych wiosek. Jak informuje portal Marine Link, susza zagroziła bowiem dostawom żywności, wody pitnej i lekarstw, które zazwyczaj były transportowane rzeką.

Nelson Mendonca, lider w Santa Helena do Ingles, powiedział, że choć do niektórych obszarów nadal można dotrzeć za pomocą kajaków, wiele łodzi nie może dostarczyć zapasów, co skutkuje koniecznością transportu towarów za pomocą traktorów lub pieszo.

To nie jest dobra sytuacja, ponieważ jesteśmy praktycznie odcięci od świata – dodał.

Luciana Valentin, która również mieszka w Santa Helena do Ingles, wyraziła obawy co do czystości lokalnego źródła wody po obniżeniu poziomu wody w wyniku suszy.

Nasze dzieci cierpią na biegunki, wymioty i często mają gorączkę – powiedziała.

Niski poziom wody w Renie utrudnia żeglugę. Powtórka z rozrywki?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button