Info z rynkuMagazynyTransport

Wyzwania dla logistyki w czasach kryzysów

Wyzwania dla logistyki stają się coraz bardziej poważne. Całe szczęście powstają rozwiązania, dzięki którym branża zwiększa efektywność

W dniach 28-29 września w hotelu Novotel odbył się Poznański Kongres Gospodarczy. Miejsce wymiany doświadczeń, myśli i nowych pomysłów. To właśnie tam Obserwator Logistyczny przeprowadził swój panel Polska-Europa Świat. Perspektywy dla rozwoju polskiej logistyki. Jednym z głównych poruszanych tematów był aspekt tego, jakie czekają wyzwania dla logistyki w tych niepewnych czasach kryzysów.

Rozmówcami Filipa Lamańskiego, redaktora naczelnego Obserwatora Logistycznego byli specjaliści:  Magdalena Szaralota z firmy Raben Transport, Leonard Kubanek z firmy Prologis oraz doktor Wiktor Żuchowski z Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Wyzwania dla logistyki na rynku

Według Magdaleny Szaraloty najpoważniejszymi wyzwaniami podczas ostatnich zawirowań na światowych rynkach była fluktuacja wolumenu i gwałtowne zmiany, do których branża musiała się dostosować w krótkim czasie. Teraz obecny spadek wolumenu przekłada się na spadek stawek. Zapotrzebowanie na usługi transportowe wciąż jest wysokie, jednak koszty ich prowadzenia nie są wcale tanie.

Firma Raben, aby dostosować się do nowych wytycznych i sprostać wymogom i chęci bycia bardziej ekologicznym wprowadziła do swojej floty samochody elektryczne, które nie są tanie w eksploatacji. Przekłada się to na generowane koszty transportu. Ekologia w transporcie jest obecnie jednym z wyzwań, któremu firmy tj. Raben chętnie chcą sprostać. Pojawiają się nawet pomysły wyposażenie floty w pociągi, co przełożyłoby się na zoptymalizowanie biznesu pod względem kierowców, których ze względu na zmiany pokoleniowe oraz wojnę na Ukrainie zaczyna brakować.

Zobacz także: COVID czy wojna – co najbardziej uderzyło w branżę logistyczną?

W Polsce kierowców brakuje, brakuje ich około 400 000 i ta liczba będzie tylko rosła. Młode osoby nie chcą podejmować tej pracy. Nie mogą wypocząć w normalnym miejscu, zjeść zdrowego posiłku. Według Magdaleny Szaraloty młodzi ludzie nie chcą podejmować się tej pracy ze względu na trudny do utrzymania work life balance w tej branży. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej firm pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Jak mówi Leonard Kubanek również jego zdaniem pracownicy są istotni. Prologis w ostatnim czasie kładzie większy nacisk na tzw. parklife, czas spędzony poza samochodem. Dobra toaleta, dobre miejsce do odpoczynku, wymiana książek, miejsca rekreacji tj. boiska zewnętrzne, miejsce na rowery elektryczne itp. rzeczy mające podnieść satysfakcje z pracy. Dodatkowo wdrażane są małe elementy rywalizacji m.in. turnieje piłki nożnej.

Park się zmienia, jest mniej kostki, a więcej zieleni – mówi przedstawiciel firmy Prologis.

Innym ciosem w branże jest związany z ekologią wzrost opłat drogowych, który ma zachęcać do podróży pociągami. W przyszłym roku koszt korzystania dróg w Niemczech wzrośnie o 86%. Ogólnie przewiduje się, że koszty transportowe wzrosną o około 13%.

Wyzwania dla logistyki w branży magazynowej

Leonard Kubanek z firmy Prologis związany z zapewnianiem przestrzeni magazynowej spogląda na wyzwania i problemy dotykające branże pod innym kątem. Magazyny muszą coraz bardziej dostosowywać się do zmieniającej floty logistycznej.

Przez zwiększającą się popularność aut elektrycznych coraz częściej parki logistyczne muszą być wyposażone w ładowarki do maszyn tego rodzaju. Zarówno dla samochodów osobowych jak i dostawczych. Coraz częściej zaczyna się również rozmawiać o wodorze jako nowym rozwiązaniem technologicznym. Ze względu na szoki energetyczne i drożejącą energię, a także ekologię parki coraz częściej chcą stawiać na, chociaż częściową produkcję energii ze źródeł odnawialnych we własnym zakresie.

Zobacz także: Przemysł w recesji, ale ożywienie na horyzoncie! Wychodzimy z dekoniunktury

Wydawaniem dla logistyki, ale również szansą jest sztuczna inteligencja. Jak informuje przedstawiciel Prologis, takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na zbieranie danych dla sztucznej inteligencji w celu jak największego zoptymalizowania parku logistycznego Prologis chce oczujnikować wszystkie swoje magazyny. Dzięki temu będzie mógł „nakarmić” sztuczną inteligencję, co przełoży się na optymalizacje biznesu oraz oszczędność energii.

Cały ten proces bez wątpienia sprawi, że budynki będą droższe. Kubanek tłumaczy, że nie ma innego wyjścia jeżeli magazyny mają być dostosowane do najnowszych standardów. Jego zdaniem koszty muszą wzrosnąć. Koszt budowy magazynu w ciągu kilku lat skoczył o 30%. Jest to jednoznaczne, z tym że koszty wynajmu również wzrosną.

Wyzwania dla logistyki w gospodarczej rzeczywistości

Doktor Wiktor Żuchowski podszedł do tematu wyzwań w logistyce z perspektywy zmian gospodarczych. Jak stwierdził:

Logistyka jest często informatorem, co będzie się działo w gospodarce. Gdy widzimy wzrost ruchu logistyki, to prawdopodobnie gospodarka zacznie się rozwijać. Jeżeli transport spowalnia to gospodarka również. Jest to sytuacja spowodowana sytuacją w Niemczech. Zbliżamy się do dołka w dekoniunkturze.

Zobacz także: Problemy w logistyce. 5 kluczowych problemów z urządzeniami logistycznymi

Zwrócił również uwagę na rozłożenie ludności na świecie. 70% ludzi mieszka w terenie zurbanizowanym, które są głównym obszarem zainteresowania branży logistycznej. Dostawy są realizowane głównie do miast, czyli do małej części powierzchni państw. Później ewentualnie z tamtych obszarów muszą być ponownie redystrybuowane.

Innym bardzo ważnym i globalnym wyzwaniem jest ocieplenie klimatu. Żuchowski zaznacza, że wzrost temperatury pracy powyżej 32 stopni powoduje spadek efektywności pracy, pracownicy są mniej wydajni o około 30%. Pracochłonność w gorętszych okresach będzie większa. W połączeniu z problemem demograficznym większości państwa daje nam to obraz mniejszej i mniej efektywnej populacji.

Amazon zwiększa zatrudnienie na święta. Planuje też podwyżki 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button