KolejowyTransport
Gorące newsy

RegioJet planuje nowe połączenie w Polsce. A co z PKP Intercity?

Firma złożyła wniosek do polskiego urzędu kolejowego UTK

Czeski przewoźnik RegioJet zwrócił się do polskiego urzędu kolejowego UTK o zgodę na nowe połączenie w Polsce. Przewoźnik planuje kursować z Przemyśla aż do niemieckiego Hanoweru. Pytanie tylko, czy UTK wyrazi zgodę, czy też może obroni monopol PKP Intercity.

RegioJet planuje nowe połączenie międzynarodowe w Polsce

Na liście planowanych tras RegioJet pojawiło się nowe połączeniew Polsce. Czeski przewoźnik planuje teraz kursować z polskiego Przemyśla, graniczącego z Ukrainą, do niemieckiego Hanoweru. Firma złożyła w tej sprawie wniosek do urzędu kolejowego UTK.

Obecnie czekamy na uzyskanie pozwolenia od polskiego urzędu kolejowego UTK, co może zająć od trzech do czterech miesięcy. Nasze dalsze kroki będą zależały od uzyskania tego pozwolenia, przyznania nam rozkładu jazdy w trybie opóźnionego wniosku w Polsce oraz dostępności miejsc w kolejnych połączeniach ukraińskich kolei – powiedziała rzeczniczka RegioJetu, Alexandra Janoušek Kostřicová.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Jak informuje portal Zdopravy, RegioJet planuje rozpocząć kursowanie już od grudniowej zmiany rozkładu jazdy w tym roku. Na obszarze Polski pociąg ma funkcjonować jako usługa międzynarodowa, nie będąc objętym krajowym transportem. Podobny model już obowiązuje w przypadku połączenia z Przemyśla do Pragi.

Pociąg ma kursować codziennie o godzinie 22:00 z Przemyśla, kierując się do Niemiec przez Frankfurt nad Odrą. W Berlinie ma być o godzinie 7:50, a w Hanowerze o 10:15. Powrót planowany jest o podobnych porach, także w nocy.

PKP Intercity – monopolista czy lider na rynku transportu?

Monopolista to podmiot, który jako jedyny oferuje określony produkt lub usługę na rynku, dając mu nieograniczoną kontrolę nad cenami i dostępnością. W przypadku PKP Intercity spółka ta ma dominujący udział na rynku długodystansowych przewozów kolejowych w Polsce. Choć rynek transportu kolejowego jest otwarty na konkurencję, to jednak ze względu na złożoność sieci kolejowej, wysokie koszty startu i utrzymania, niewiele firm jest w stanie z powodzeniem konkurować z PKP.

Czytaj też: Rekord PKP Intercity. Sukces czy wynik monopolu na rynku?

Z drugiej strony, lider rynku to podmiot, który jest dominujący w swojej branży, nie tylko ze względu na udział w rynku, ale również na jakość usług, innowacyjność, reputację marki i lojalność klientów. W takim przypadku PKP Intercity jest to niewątpliwie lider na rynku transportu kolejowego w Polsce, oferując największą sieć połączeń i przewożąc największą liczbę pasażerów.

Jednak, jak wskazuje ekonomista Mateusz Urban, bycie liderem rynku to nie tylko liczba przewiezionych pasażerów. To również jakość usług, punktualność, komfort podróży, a także zdolność do sprostania oczekiwaniom klientów. Kwestia, czy PKP Intercity jest prawdziwym liderem, czy raczej monopolistą, wywołuje liczne kontrowersje i pozostaje otwartym pytaniem.

RegioJet notuje rekordowe zyski! Firma zyskuje po pandemii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button