PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Modernizacja portu w Szczecinie. Rusza ważna rozbudowa

Modernizacja portu w Szczecinie pozwoli na obsługę statków o ładowności do 50 tysięcy ton

Trwa modernizacja portu w Szczecinie. W ramach tego projektu przewidziano rozbudowę nabrzeży Czeskiego i Słowackiego oraz budowę nowych nabrzeży Norweskiego i Duńskiego, co stanowi pierwszy etap modernizacji. Akweny portowe zostaną dostosowana do nowej głębokości wynoszącej 12,5 metra, co jest niezbędne w kontekście rozbudowy toru wodnego Świnoujście–Szczecin. Ponadto, planuje się poszerzenie Kanału Dębickiego na szerokość 200 metrów. 

Duża modernizacja portu w Szczecinie

Modernizacja portu w Szczecinie pozwoli na obsługę statków o ładowności do 50 tysięcy ton, co z kolei zwiększy ilość przetwarzanych ładunków, obecnie wynoszącą tylko połowę tej liczby. To z kolei wpłynie na wzrost konkurencyjności Portu Szczecińskiego na Bałtyku. Całkowity koszt modernizacji wyniesie 343,1 miliona złotych.

Pogłębienie toru wodnego Świnoujście–Szczecin, zrealizowane w ostatnich latach przez Urząd Morski w Szczecinie, to milowy krok dla rozwoju Pomorza Zachodniego i całej Polski. Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście realizuje prace, które pozwolą w efektywny sposób wykorzystać tę miliardową inwestycję. Akweny portowe zostaną pogłębione, a nabrzeża zmodernizowane lub wybudowane od nowa wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Modernizacja portu w Szczecinie. Rusza ważna rozbudowa infrastruktury 
Port Szczecin

Nabrzeża Czeskie i Słowackie w Porcie Szczecin zostaną rozszerzone, a infrastruktura towarzysząca, w tym systemy kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci elektrycznej i teletechnicznej, oraz tor kolejowy, zostaną zmodernizowane. Nabrzeża te są obecnie najczęściej używanymi miejscami w przypadku statków przewożących ładunki drobnicowe w Porcie Szczecin.

Czytaj też: Znamy wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Port w Szczecinie czeka budowa nabrzeży i wzmocnienie brzegu

Rozbudowa pozwoli na dostosowanie ich do obsługi największych statków, które będą mogły zawijać do portu po ukończeniu modernizacji toru wodnego Świnoujście–Szczecin, który zostanie pogłębiony do 12,5 metra. Ponadto, zaplanowano również budowę nabrzeża Norweskiego z odpowiednią infrastrukturą, które będzie kontynuacją istniejącego nabrzeża Fińskiego i będzie pełnić rolę terminala kontenerowego.

W ramach pierwszego etapu budowy nabrzeża Duńskiego, wykonawca przeprowadzi również prace wzmocnienia brzegu. Planuje się także dokonanie pogłębienia i rozszerzenia Kanału Dębickiego. Umocnieniu zostanie poddane także dno morskie przed nabrzeżami Spółdzielczym, Czeskim i Fińskim, co ma na celu ochronę tych obszarów przed działaniem śrub statków. Ponadto, na wyspie Ostrów Mieleński przewidziano stworzenie pola odkładu urobku oraz budowę osadnika, mnicha i kolektora zrzutowego. W rejonie nabrzeża Czeskiego przewidziano rozbiórkę istniejącej rampy ro-ro. Obecnie prace postępują i osiągnęły poziom zaawansowania wynoszący niemalże 70 procent.

Czytaj też: Eksport Polski rośnie. Z kim handlujemy? Nowe dane GUS

Projekt „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” otrzymał unijne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace są realizowane przez konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT SA.

Pływający terminal w Gdańsku: ORLEN dywersyfikuje dostawy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button