MorskiTransport
Gorące newsy

Wybryki Kima zagrażają żegludze handlowej w Azji

Korea Północna oświadczyła, że nie jest w stanie informować wcześniej o swoich ćwiczeniach wojskowych

Część państw zaalarmowała agencję ONZ, że testy rakietowe Korei Północnej zagrażają bezpieczeństwu żeglugi handlowej na ruchliwych trasach w północno-wschodniej Azji.

Testy rakietowe Korei Północnej są realnym zagrożeniem

Kolejne testy rakietowe Korei Północnej zakończyły się niepowodzeniem. Rakieta mogąca przenosić ładunek jądrowy wylądowała i zatonęła w azjatyckich wodach, ale wywołała ogromne poruszenie w regionie. Jak informuje portal Marine Link, w części Korei Południowej i Japonii uruchomiono alarmy awaryjne i podano ostrzeżenia o ewakuacji.

Warto jednak pamiętać, że wybryki komunistycznego przywódcy, Kim Dzong Una, wpływają nie tylko na sytuację mieszkańców tej części wschodniej Azji, ale również na światową żeglugę. Większość z ponad 100 krajów uczestniczących w spotkaniu Komitetu Bezpieczeństwa Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) przyjęła rezolucję, która „zdecydowanie” potępiła północnokoreańskie testy rakietowe, które „poważnie zagrażały bezpieczeństwu marynarzy i międzynarodowej żeglugi”.

Jak informuje portal Marine Link, Korea Północna odrzuciła rezolucję oraz dokument przedstawiony przez między innymi Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię. Dokument został również przedłożony przez Australię, Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Norwegię, Hiszpanię, Ukrainę, Wielką Brytanię i Vanuatu.

W swoim wystąpieniu przed komitetem IMO, Korea Północna oświadczyła, że nie jest w stanie informować wcześniej o swoich ćwiczeniach wojskowych. W odpowiedzi stwierdzono, że północnokoreańskie testy rakietowe „stanowią rutynowe i planowe działania obronne podjęte przez suwerenne państwo w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego”. Przedstawiciel komunistycznego reżimu dodał również, że wystrzały rakiet są „wynikiem dokładnych obliczeń naukowych oraz uwzględnienia ich punktu uderzenia i tras statków pływających po okolicznych wodach”.

Czytaj też: Korea dostarcza broń Rosji? Zauważono tajemniczy pociąg

Północnokoreańskie testy

Korea Północna jest od dawna tematem zainteresowania i kontrowersji międzynarodowej społeczności ze względu na swoje testy rakietowe. Testy te wywołują wiele obaw i napięć na arenie międzynarodowej, ponieważ naruszają rezolucje ONZ i destabilizują sytuację geopolityczną w regionie. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych testów była próba odpalenia balistycznej rakiety międzykontynentalnej (ICBM) przez Koreę Północną w roku 2017. Rakieta ta miała teoretyczną zdolność do dotarcia do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Kolejne testy rakietowe przeprowadzane przez Koreę Północną koncentrowały się głównie na rakietach średniego zasięgu. W 2019 roku przeprowadzono serię testów, w tym kilka testów rakiet balistycznych, które wpadły do Morza Japońskiego. W ostatnich miesiącach Korea przeprowadziła kilka kolejnych testów rakietowych, które – podobnie jak w przypadku wcześniejszych testów – wywołały potępienie ze strony społeczności międzynarodowej, w tym Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej.

Czytaj też: Korea Północna kradnie kryptowaluty, aby finansować zbrojenia. USA oskarżyły pierwsze osoby

Kolejny statek handlowy trafiony rosyjskim pociskiem w Mariupolu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button