PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Ruszył tramwaj na Górkę Narodową. Rewolucja komunikacyjna w Krakowie

Całość inwestycji zakładała nie tylko budowę 5,5 km podwójnego torowiska, ale również szeregu innych obiektów infrastruktury

Już od 4 września mieszkańcy północnych regionów Krakowa będą mogli korzystać z nowej linii tramwajowej, dzięki której dojadą co centrum i innych dzielnic miasta. Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju etap III na odcinku Krowodrza Górka – Górka Narodowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą rozpoczęła się w lipcu 2020 roku. W sobotę przed południem krakowski tramwaj na Górkę Narodową odbył swój oficjalny inauguracyjny przejazd z pasażerami.

Tramwaj na Górkę Narodową w końcu gotowy

5,5 kilometra. Dokładnie taką długość ma nowa linia tramwajowa w Krakowie, której uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotę 2 września. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, włodarze miasta, kierownictwo i pracownicy Zarządu Inwestycji Miejskich oraz mieszkańcy. Nowy tramwaj na Górkę Narodową umożliwi tysiącom mieszkańców północnej części Krakowa szybki dojazd do centrum i pozostałych dzielnic miasta. Podczas inauguracyjnego przejazdu mieszkańcy mieli okazję przejechać się „Krakowiakiem” i „Lajkonikiem”.

Północna część Krakowa dynamicznie się rozwija. Nowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju między Krowodrzą Górką a Górką Narodową umożliwi mieszkańcom miasta i okolic dogodny i szybki dojazd do centrum i pozostałych dzielnic. Będą mogli wybrać niezawodną komunikację tramwajową, a samochód zostawić na jednym z trzech parkingów P+R wykonanych w ramach zadania. Miasto szacuje, że w niedługim czasie z nowej infrastruktury będzie mogło korzystać ok. 30 tys. osób — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Po Krakowie jeżdżą już cztery nowe tramwaje bez pantografu

Całość inwestycji zakładała nie tylko budowę 5,5 km podwójnego torowiska, ale również szeregu innych obiektów infrastruktury. Wykonawca w ramach zadania wybudował między innymi udostępniony w maju tunel drogowy wzdłuż ulicy Opolskiej, trzy estakady nad potokiem Sudół, kładkę dla pieszych, most nad rzeką Białucha, przepust nad potokiem Bibiczanka, wiadukt kolejowy na linii nr 95 pomiędzy Kuźnicy Kołłątajowskiej a Bociana, nowe odcinki ulic, 6,3 km tras rowerowych oraz specjalną konstrukcję oporową dla tramwaju na Górce Narodowej.

Udostępniamy pasażerom najważniejszy element wielkiego projektu inwestycyjnego, który od trzech lat realizowany jest na północy Krakowa. Ta inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom mieszkającym wzdłuż tej linii, ale również turystom. Szacujemy, że w niedługim czasie z nowej linii tramwajowej będzie mogło korzystać ok. 30 tys. podróżnych. Wierzymy, że wiele z tych osób wybierze właśnie komunikację tramwajową do poruszania się po Krakowie, zostawiając swój samochód na jednym z trzech parkingów P+R, wykonanych w ramach tego zadania – powiedział prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Ministerstwo Infrastruktury

Problemy na placu budowy

Nowy tramwaj na Górkę Narodową rozpocznie oficjalny przewóz pasażerów już 4 września. Projekt KST III nie został jednak jeszcze w pełni ukończony. Przed krakowskim Zarządem Inwestycji Miejskich, który realizuje zadanie z ramienia samorządu Krakowa, dokończenie budowy dwupoziomowego parkingu P+R z terminalem autobusowym i pętlą tramwajową na Górce Narodowej. Jesienią rozpoczną się również nasadzenia, w ramach których zostanie posadzone 3,5 tysiąca drzew i ponad 40 tysięcy krzewów. Warto również wspomnieć, że wszędzie tam, gdzie było to możliwe, zastosowano tak zwane zielone torowisko oraz zamontowano zielone dachy na wiatach przystankowych. Z kolei w rejonie ulicy Węgrzeckiej, a więc nieopodal pętli na Górce Narodowej, zostanie utworzony kolejny Park Krakowian. W efekcie proekologicznych działań około 60% linii będzie zielona. Wszystkie elementy największej infrastrukturalnej inwestycji Krakowa na północy mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.

ZIM Kraków

Czytaj też: Jak korzystamy z potencjału Metropolii Krakowskiej?

Pierwotnie inwestycja miała być oddana pod koniec 2020 roku, ale dopiero w czerwcu 2020 roku rozpoczęła się budowa. Jak wskazuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, opóźnienia miały związek między innymi z pandemią Covid-19 i wojną w Ukrainie. Co więcej, okazało się również, że grunt, na którym planowano wybudować parking P+R z terminalem autobusowym, wymaga remediacji z powodu skażenia gleby.

W 2020 roku przekazano plac budowy. Dzisiaj tak naprawdę widzimy efekt tych prac. (…) Biorąc pod uwagę trzy fale pandemii, wojnę na Ukrainie i przerwane łańcuchy dostaw, jak również fakt, że na Górce Narodowej spotkaliśmy się z dwoma problemami, pierwszym dotyczącym możliwości pozyskania terenów pod parking P+R i drugi, czyli koniecznością oczyszczenia terenu, na którym miała być zrealizowana pętla tramwajowa, wydaje się, że to naprawdę jest bardzo dobry czas na taki zakres inwestycji – wskazuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.

Koszt budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju etap III na odcinku Krowodrza Górka – Górka Narodowa wraz z towarzyszącą infrastrukturą przekroczył 580 mln zł. Projekt realizowany jest przy wsparciu z Unii Europejskiej oraz rządu RP. Dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wynosi 184 mln zł, a 38 mln zł Kraków pozyskał w ramach rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. Łączny koszt dofinansowania zewnętrznego to ok. 222 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Intercor i Tor-Krak, którego liderem jest firma Intercor. Zadanie z ramienia samorządu Krakowa realizuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

W Krakowie rozpoczęła się dostawa tramwajów Lajkonik II

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button