IntermodalnyMorskiTransport

Gruzja zyska nowy terminal multimodalny. Pomoże jej Kazachstan

Terminal w porcie Poti powstanie we współpracy Kazachstanu i Gruzji

Rozpoczyna się budowa nowego terminalu multimodalnego w Gruzji. Terminal w porcie Poti, którego budowa wymaga inwestycji w wysokości od piętnastu do dwudziestu milionów dolarów amerykańskich, powstanie we współpracy Kazachstanu i Gruzji, przy projektowanej maksymalnej pojemności 450 000 TEU rocznie. Nowy terminal mógłby dodatkowo zaspokoić zapotrzebowanie na transport w Korytarzu Środkowym.

Nowy terminal multimodalny w porcie Poti

W czerwcu ubiegłego roku kazachska grupa inwestycyjna w dziedzinie transportu i logistyki, PTC Holding, skupiająca się głównie na inwestycjach w Azji Środkowej, oraz gruzińscy partnerzy założyli spółkę joint venture o nazwie „JSC Poti Transterminal”, której zadaniem jest budowa terminalu na obszarze 8 hektarów. Partnerzy dzielą się udziałami w spółce joint venture w równym stopniu.

Czytaj też: Świnoujście rozbuduje port. Powstanie nowy głębokowodny terminal

Jak informuje portal RailFreight, zgodnie z planem, pierwszy etap budowy terminalu ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2024 roku. Do tego czasu terminal w porcie Poti może przyciągnąć i obsłużyć 80 000 TEU rocznie w ramach Korytarza Środkowego.

Budowa terminalu portowego będzie pierwszym projektem infrastrukturalnym Kazachstanu realizowanym w Poti, co jest niezwykle istotne dla przedsiębiorstw kazachstańskich w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie, a także dla dywersyfikacji tras logistycznych. Celem inwestycji Kazachstanu w Gruzji jest wsparcie rozwoju krajów partnerskich, ponieważ Kazachstan zdaje sobie sprawę, że aby wzmocnić swoją pozycję jako centrum logistycznego kolejowego, powinien także pomóc rozwijać się swoim partnerom – mówi Tim Karabaev, dyrektor generalny PTC Holding, jednej z firm inwestujących w nowy terminal.

Dzięki terminalowi zwiększy się zdolność Korytarza Środkowego

Jak informuje portal RailFreight, nowy terminal niesie ze sobą nadzieję na zwiększenie zdolności Korytarza Środkowego. Korytarz ten zwiększył wolumen z 25,2 tysiąca TEU w 2021 roku do 33,6 tysiąca TEU w 2022 roku, z ambicją wzrostu do 52,9 tysiąca TEU w 2023 roku. Jeśli oczekiwania spotkają się z rzeczywistością, Korytarz Środkowy podwoi swoją pojemność w ciągu zaledwie dwóch lat. Ta nowa rzeczywistość może być dobrą wiadomością dla wszystkich zaangażowanych w transport towarów pomiędzy Chinami a Europą. Jednakże, pojedynczy nowy terminal nie rozwiąże problemu na tym korytarzu dla wszystkich. Brak statków i barek na Morzu Czarnym i Kaspijskim, ubezpieczenia i odprawy celnej to wszystko nadal nierozwiązane kwestie.

Czytaj też: Rosyjskie wpływy w Afryce przestały istnieć. Azjatycki Smok zgarnia wszystko dla siebie

Kazachstan powinien stać się węzłem tranzytowym dla transportu towarów z Chin do krajów UE i z powrotem. Takie projekty będą się do tego przyczyniać. Kazachstan będzie miał swój własny terminal w Gruzji, co jest kontynuacją polityki Kazachstanu dotyczącej rozwoju Korytarza Środkowego – podkreślił Marat Karabaev, Minister Rozwoju Przemysłu i Infrastruktury Kazachstanu.

Rośnie ruch na Nowym Jedwabnym szlaku. Zyskuje Kazachstan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button