IntermodalnyKolejowyMagazynyTransport

Wspólny projekt Chin i Kazachstanu. Powstaje terminal w Ałmatach

Oprócz obiektów magazynowych, nowy terminal w Ałmatach będzie również dysponować platformą kontenerową

Nowy terminal kolejowy w kazachskich Ałmatach wszedł w fazę budowy. Projekt jest realizowany przez kazachskiego przewoźnika kolejowego KTZ we współpracy z chińskim Xi’an Dry Port. Celem jest stworzenie terminalu, który będzie pełnić rolę platformy obsługującej przesyłki e-commerce.

Terminal w Ałmatach w fazie budowy

Budowa rozpoczęła się pod koniec ubiegłego tygodnia po ceremonii otwarcia. KTZ oświadczyło, że w planach jest budowa „nowoczesnych magazynów wyposażonych w technologię kontroli temperatury, zajmujących obszar 1400 metrów kwadratowych, oraz magazynów klasy „A” do przechowywania opakowań i przesyłek e-commerce, zajmujących obszar 36 000 metrów kwadratowych„. Firma wspomniała również, że „strona chińska zaproponowała wykorzystanie możliwości magazynowania przy użyciu robotów”.

Czytaj też: Gruzja zyska nowy terminal multimodalny. Pomoże jej Kazachstan

Jak informuje portal RailFreight, oprócz obiektów magazynowych, nowy terminal w Ałmatach będzie również dysponować platformą kontenerową o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych, obsługiwaną dźwigiem elektrycznym o zdolności podnoszenia ładunków o wadze 50 ton.

Nowy terminal w kazachskich Ałmatach

Kazachskie Ałmaty są dobrze znanym ośrodkiem logistyki kolejowej w regionie Eurazji, ponieważ stanowią jeden z głównych węzłów Nowego Jedwabnego Szlaku w Kazachstanie. Infrastruktura kolejowa w mieście jest kluczowa dla przepływu towarów na granicy z Chinami i ich konsolidacji z innymi miejscami docelowymi. Jak informuje portal RailFreight, KTZ i Xi’an Dry Port oczekują, że dzięki budowie nowego terminala, Ałmaty zwiększą zdolność obsługi pociągów w tym obszarze. Dodatkowo, kolejnym celem jest stworzenie centrum konsolidacyjnego dla pociągów przybywających z różnych miejsc docelowych w Chinach.

Czytaj też: Tajwan notuje rekordową nadwyżkę handlową, dzięki rozwojowi AI!

Celem realizacji tego projektu jest rozbudowa infrastruktury terminalu, co umożliwi przechowywanie i przetwarzanie znacznych ilości towarów w magazynach tymczasowych, zwiększenie czasu przetwarzania ładunków, co ma bezpośredni wpływ na terminową dostawę towarów oraz zaspokojenie potrzeb rynku, zwłaszcza rynku e-commerce komentują obie firmy.

Rośnie ruch na Nowym Jedwabnym szlaku. Zyskuje Kazachstan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button