KolejowyTransport

PKP Intercity wzmocni flotę i znów stawia na wagony COMBO

Ogłoszony przetarg to kolejna część realizowanej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji"

PKP Intercity ogłosiło przetarg na modernizację 50 wagonów typu 112A, aby dopasować je do standardu wagonów COMBO. Po wykonaniu kontraktu wagony te zostaną w pełni dostosowane do potrzeb różnych grup pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy rowerzystów. Obecnie we flocie Intercity znajduje się 60 podobnych pojazdów.

PKP Intercity powiększy flotę o wagony COMBO

Przedmiotem przetargu jest dokonanie okresowej naprawy na poziomie P5 oraz modernizacji 50 wagonów typu 112A do wyższego standardu wagonów COMBO. Cały proces modernizacji ma zakończyć się w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy, kiedy to wszystkie pojazdy zostaną odebrane. Dodatkowo, wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie przeglądów technicznych wagonów na poziomie P3 w późniejszym terminie.

Ogłoszony przetarg to kolejna część konsekwentnie realizowanej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Jej efekty już dziś widać na polskich torach, po których jeździ coraz więcej nowych i zmodernizowanych pojazdów w barwach PKP Intercity – mówi Jarosław Oniszczuk, członek Zarządu PKP Intercity.

Jak tłumaczy PKP Intercity, wagony typu COMBO to nowoczesne i wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, stworzone z myślą o zapewnieniu komfortowej podróży dla różnych grup pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin. W wagonach znajdują się specjalnie wydzielone przestrzenie, w tym wydzielony przedział dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich dwóch opiekunów. Przestrzeń ta jest wyposażona w cztery pełnowymiarowe fotele, z których dwa są zaprojektowane tak, aby umożliwić umieszczenie wózków inwalidzkich po złożeniu siedzeń. Dodatkowo, miejsca te wyposażone są w trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przyciski SOS, indywidualne panele do sterowania oświetleniem i temperaturą, osobiste stoliki oraz duże pojemniki na śmieci.

Czytaj też: Narzekają, a i tak kupują. Milion biletów kupionych w apce Intercity

Wagon będzie wyposażony w rampę, która umożliwi osobom poruszającym się na wózkach bezpieczny wjazd do pojazdu. Drzwi przedziałowe w wagonie będą automatyczne i nie będą miały progów, co ułatwi przemieszczanie się pasażerom. Wszystkie piktogramy wewnątrz wagonu zostaną przetłumaczone na alfabet Braille’a, aby zapewnić informacje również dla osób niewidomych.

Aby jeszcze bardziej ułatwić podróż osobom z niepełnosprawnościami, wagony będą wyposażone w drzwi wejściowe i przejściowe w kontrastowych kolorach oraz klamki i poręcze umieszczone na odpowiedniej wysokości dla osób poruszających się na wózkach. Ponadto, toaleta w wagonie zostanie dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Wszystkie te zmiany mają na celu zapewnienie maksymalnej wygody i dostępności dla wszystkich pasażerów.

Dla rodzin i rowerzystów

Jak dodaje PKP Intercity, wagony COMBO zostaną również dostosowane do potrzeb rodzin podróżujących z małymi dziećmi. W pojazdach zaplanowano dwa specjalnie przeznaczone przedziały dla opiekunów z dzieckiem. Wnętrze tych przedziałów zostanie udekorowane kolorowymi grafikami. Siedziska foteli zostaną skonstruowane w taki sposób, że połączą się ze sobą, tworząc jedną płaską powierzchnię, idealną na przykład podczas drzemki dziecka. Kiedy siedzenia zostaną podniesione, przestrzeń na podłodze przedziału zamieni się w swego rodzaju plac zabaw dla dzieci.

W przedziałach znajdować się będą gniazdka elektryczne i gniazdka USB, aby zapewnić możliwość ładowania urządzeń elektronicznych podczas podróży. Ponadto, toaleta w wagonach zostanie wyposażona w przewijak, co ułatwi opiekę nad małymi dziećmi podczas podróży. Wszystkie te zmiany mają na celu stworzenie przyjaznej i komfortowej atmosfery dla rodzin z dziećmi, aby podróżowanie było jeszcze bardziej przyjemne dla najmłodszych i ich opiekunów.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

W pojeździe pojawi się również sekcja bez wyraźnie wydzielonych przedziałów. W jednym z przedsionków znajdować się będą miejsca przystosowane do przewozu rowerów, a także przestrzeń, w której zostaną umieszczone maszyny vendingowe. Aby zapewnić wygodną podróż po Polsce, wagony będą wyposażone w klimatyzację, zapewniony będzie także bezprzewodowy dostęp do Internetu. Drzwi w pojazdach będą odskokowo-przesuwne, a system informacji pasażerskiej dostarczy potrzebnych informacji podróżnym. Zmodernizowane pojazdy będą w stanie osiągać prędkość do 160 km/h.

Intercity kupi pociągi dużych prędkości. Już zapowiada przetarg

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button