MorskiTransport

Iran zablokuje Cieśninę Ormuz? Dostawy ropy do Europy zagrożone!

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie wydaje się być nieunikniona

Po atakach Huti i somalijskich piratów na statki przepływające przez Morze Czerwone, światową żeglugę mogą czekać kolejne perturbacje. Iran zagroził bowiem, że zablokuje Cieśninę Ormuz, czyli główny szlak handlowy dla tankowców przewożących ropę.

Iran zablokuje Cieśninę Ormuz

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie wydaje się być nieunikniona. Dowódca marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Alireza Tangsiri, oświadczył, że Iran zamknie Cieśninę Ormuz, jeśli Izrael zwiększy swoją obecność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Napięcie między Izraelem a Iranem wzrosło po tym, jak żydowskie lotnictwo zaatakowało irański konsulat w Damaszku. Od tego czasu Teheran grozi odwetem.

Czytaj też: USA wybuduje tymczasowy port w Gazie. Izrael nic z tym nie może zrobić

Nie pozostaniemy bez odpowiedzi na ataki, ale także nie działamy pochopnie – powiedział Tangsiri, cytowany przez irańską półoficjalną Agencję Informacyjną Studentów.

Europie grozi poważny kryzys energetyczny 

W przeciwieństwie do Morza Czerwonego, w Zatoce Perskiej nie notuje się znaczącego ruchu kontenerowców, ale jest to kluczowe miejsce dla transportu paliw kopalnych. Każdego dnia przez Cieśninę przepływa średnio dwadzieścia pięć milionów baryłek ropy lub innych produktów naftowych. Dane firmy analitycznej Vortexa pokazały, że od stycznia do września ubiegłego roku przez Ormuz przepłynęło średnio 20,5 miliona baryłek ropy naftowej, kondensatu i produktów naftowych dziennie. Zamknięcie tego szlaku lub jakiekolwiek zakłócenie transportu spowodowałoby poważny kryzys energetyczny w Europie.

Czytaj też: Dlaczego niepozorna Cieśnina Ormuz jest tak ważna dla świata?

Zjednoczone Emiraty Arabskie są najbardziej prominentnym arabskim państwem, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem, w ramach porozumienia wynegocjowanego przez USA. Arabski kolos ma jednak także normalne stosunki dyplomatyczne i handlowe z Teheranem. Władze ZEA zostały więc postawione między młotem a kowadłem. Słowa Irańczyków sugerują bowiem, że ZEA powinny wydalić ze swojego terytorium wszystkich Żydów.

Wiemy, że Izraelczycy nie zostali sprowadzeni do ZEA ze względów ekonomicznych, ale raczej dla celów bezpieczeństwa i ze względów wojskowych. Jest to dla nas zagrożenie i nie powinno mieć miejsca – dodał Alireza Tangsiri.

Terroryści zawsze się dogadają! Huti zawarli porozumienie z Rosją!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button