Magazyny

Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Rynek magazynowy w III kwartale wzrósł o 1,2 mln mkw, utrzymując stabilną pozycję. Odnotowano jednak wpływ negatywnych czynników, które były obecne w poprzednich miesiącach. 

Polski rynek magazynowy w III kwartale

Jak przekonują eksperci Colliers, zainteresowanie ze strony najemców nie słabnie. W okresie od lipca do końca września  bieżącego roku polski rynek magazynowy powiększył się o 1,2 mln mkw. Wartość ta jest zbliżona do wyników odnotowanych w poprzednich kwartałach. Jeśli chodzi zatem o całkowite zasoby w sektorze nieruchomości magazynowych, to osiągnęły one ok. 27 mln mkw.

Zobacz także: Fresh Logistics Polska inwestuje w Grodzisku Mazowieckim

Na popularności zyskują „zielone” inwestycje

Analitycy Colliers wskazują na pogłębiające się zmiany strukturalne. W Polsce przybywa ekologicznych budynków, które wykorzystują osiągnięcia technologii do minimalizowania swojego wpływu na środowisko naturalne.

Jednocześnie podaż utrzymuje się na stabilnym poziomie. W III kwartale 2022 roku największymi inwestycjami oddanymi do użytku były: Panattoni Park Sosnowiec III (82 tys. mkw.), inwestycja BTS zrealizowana dla Żabki przez 7R SA (67,5 tys. mkw.), magazyn LPP na terenie Panattoni Park Rzeszów North (67 tys. mkw.) oraz pierwszy etap Panattoni Park Bydgoszcz IV (62 tys. mkw.), którego głównym najemcą jest firma Aldi.

Zobacz także: Ceny najmu rosną jak oszalałe. Kredyty ciążą właścicielom?

Rynek magazynowy 2022 – wysokie czynsze nie odstraszają

W związku ze wdrażaniem strategii ESG najemcy oraz deweloperzy coraz częściej skłaniają się ku ekologicznym rozwiązaniom. Powoli standardem stają się instalacja fotowoltaiczna czy ładowarki do elektryków. Inwestorzy zwracają również uwagę na system odzysku ciepła.

Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers wyjaśnia:

Pierwszym z zielonych rozwiązań, o które pytają najemcy, jest obecnie fotowoltaika. Za nią plasują się odzysk ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych (osobowych i vanów) oraz gospodarowanie wodą. To one w dużej mierze stanowią dziś realną odpowiedź na  zaostrzanie unijnej polityki dekarbonizacji Europy oraz sposób na oszczędzanie.

Niemniej w ostatnich dwóch kwartałach odnotowano zmniejszenie wolumenu pozostającego w budowie. Na koniec III kwartału w realizacji znajdowało się około 4 mln mkw. Za ten spadek odpowiedzialny był brak materiałów budowlanych oraz wysokie koszty budowy.

Antoni Szwech, Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers, powiedział:

Ten skok jest spowodowany głównie przez wysoki wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku w III kwartale, która jest wynajęta tylko w około 65%. Nie świadczy to jednak o gorszej kondycji rynku. Aby rynek stał się bardziej konkurencyjny, stopa pustostanów powinna wzrosnąć o kilka kolejnych punktów procentowych.

Jeśli chodzi o powierzchnie niewynajęte, od III kwartału roku 2020 współczynnik ten malał, aby w I kwartale tego roku osiągnąć historyczne minimum (3,1%). Aktualnie w porównaniu do początku roku w analizowanym okresie wskaźnik ten wzrósł o 1,0 p.p. do poziomu 4,1%.

Maersk inwestuje w magazyny. Gigantyczny obiekt na Filipinach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button