PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Aldi wprowadza kolejne ciężarówki elektryczne do swojej floty

EV to przyszłość zrównoważonej logistyki?

Supermarkety Aldi, w dążeniu do zwiększenia zrównoważenia swojej logistyki, wprowadzają do użytku kolejne elektromobilne ciężarówki. Inicjatywa ta, poprzez minimalizowanie emisji szkodliwych substancji, przyczynia się do osiągnięcia przez sieć Aldi ambitnych celów związanych z ochroną środowiska.

Aldi zwiększa flotę pojazdów elektrycznych

Sieć supermarketów Aldi kontynuuje rozbudowę swojej floty pojazdów elektrycznych. Tym razem do użytku weszła ciężarówka Scania o masie całkowitej 27 ton. Ciężarówka korzysta z silnika elektrycznego o mocy 230 kW. Dodatkowo energię do napędu magazynuje w dziewięciu pakietach akumulatorów o łącznej pojemności 300 kWh.

Kluczem do skuteczności procesów logistycznych Aldi jest wykorzystanie przestrzeni ładunkowej ciężarówek, które dostarczają towar do sklepów. Przestrzeń ta podzielona jest na trzy części, przystosowane do transportu produktów suchych, chłodzonych i mrożonych. Dzięki temu jedna ciężarówka może dostarczyć wszystkie trzy grupy produktów do sklepów, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego sieci Aldi.

Szczegóły na temat nowej elektrycznej ciężarówki Aldi

Nowa elektryczna ciężarówka Aldi, drugi taki pojazd w ich flotylli, głównie obsługuje sklepy w centrum Budapesztu, nieemitująca lokalnie szkodliwych substancji. Wewnątrz ciężarówki, przestrzeń ładunkowa jest podzielona na trzy różne strefy temperaturowe, co pozwala na transport suchych towarów, produktów chłodzonych i mrożonych jednocześnie.

Dzięki temu jedna ciężarówka może obsłużyć wszystkie potrzeby sklepu, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Zastosowanie maksymalnej pojemności ładunkowej pozwala na przewóz 18 palet, co oznacza, że jedno dostarczenie może obsłużyć kilka sklepów naraz.

Czytaj również: PIE: Elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego: Polska stanie się liderem?

Ważnym aspektem pojazdu jest to, że korzysta nie tylko z energii elektrycznej do napędu, ale również zasila z baterii swój system chłodzenia. Co istotne, dzięki zasilaniu z energii odnawialnej pojazd jest wolny od emisji zarówno podczas jazdy, jak i ładowania. Ciężarówka po jednym ładowaniu jest w stanie pokonać około 180 kilometrów. Daje to możliwość obsługi 5-6 sklepów w Budapeszcie i okolicach na co dzień. Całkowite naładowanie baterii zajmuje 5,5 godziny. W praktyce jednak nie jest to problem, ponieważ ciężarówka jest podłączana do ładowarki podczas załadunku i rozładunku.

Elektryczne ciężarówki Aldi: odpowiedź na współczesne wyzwania logistyki?

Nowa ciężarówka elektryczna, zasilana bateriami nie tylko podczas jazdy, ale również do chłodzenia ładunku, działa na zielony prąd — energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. To sprawia, że pojazd jest całkowicie wolny od emisji nie tylko podczas jazdy, ale także podczas ładowania.

Jak powiedział Bernhard Haider, dyrektor generalny Aldi na Węgrzech:

Jako pierwsza sieć detaliczna, wprowadziliśmy e-ciężarówkę do codziennego użytku już w 2021 roku. Teraz nasza flota powiększyła się o kolejny elektryczny pojazd ciężarowy. Dzięki temu możemy zastąpić pojazd na olej napędowy zużywający miesięcznie 1800 litrów paliwa, a lokalna emisja CO2 jest niższa o około 550 g/km.

Dodatkowo Haider zaznaczył, że:

Nasza pierwsza e-ciężarówka pokonała już ponad 71 tys. kilometrów, dostarczając towar do naszych sklepów 2800 razy, co pozwoliło nam zmniejszyć emisję CO2 o 55 ton. W przyszłości chcemy wprowadzić więcej innowacyjnych środków ochrony środowiska i zmniejszyć ślad węglowy naszej działalności.

Czytaj również: Energa Green Development uruchomi farmę fotowoltaiczną Mitra

Nowa elektryczna ciężarówka to dowód na to, że spółka traktuje swoje zobowiązania ekologiczne poważnie. To także znak, że zrównoważona logistyka nie jest już odległą wizją przyszłości, ale stała się rzeczywistością w świecie dzisiejszym.

Maersk ponownie powiększa flotę o elektryczne ciężarówki Volvo

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button