KolejowyTransport

Pociąg z napisem „Zamordowani przez Niemców” pojedzie do Berlina

Niecodzienne uhonorowanie rodziny Ulmów przez PKP Intercity.

W dobie II Wojny Światowej polska rodzina Ulmów przepłaciła najwyższą cenę za swoją odwagę i solidarność z prześladowanymi. Dziś, Polskie Koleje Państwowe Intercity (PKP Intercity) podjęły decyzję o upamiętnieniu bohaterskiego czynu rodziny Ulmów. Działania te są prowadzone we współpracy z Kancelarią Prezydenta oraz resortem kultury. W ten sposób pociąg „Wawel”, z napisem „Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej” ma wyruszyć na trasie Przemyśl-Kraków-Berlin.

Działania upamiętniające rodzinę Ulmów przed beatyfikacją

Polska kontynuuje swoje wysiłki na rzecz upamiętnienia heroicznej postawy rodziny Ulmów, która podczas II wojny światowej, ryzykując własne życie, ukrywała Żydów przed niemieckimi okupantami. Wśród działań, które mają na celu przypomnienie o ich poświęceniu, szczególnie warte uwagi jest zaangażowanie PKP Intercity. Spółka podjęła decyzję o pokryciu jednej z lokomotyw pociągu „Wawel” specjalną okleiną upamiętniającą Ulmów.

Projekt okleiny został zrealizowany przez biuro „Niepodległa”, które odpowiedzialne jest za wiele inicjatyw promujących pamięć o ważnych wydarzeniach z polskiej historii. Wybrano wizerunki członków rodziny Ulmów, by ukazać na okleinie ich heroizm i tragiczny los. Ta sugestywna inicjatywa ma dwojakie znaczenie — oddaje hołd Ulmom i edukuje pasażerów pociągu o ich działaniach. Równocześnie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowało się w ten projekt. Wykorzystując okazję, planują oni promować wiedzę o wydarzeniach z naszej przeszłości.

Czytaj również: Litwa zablokowała granicę z Białorusią przez nielegalnego imigranta

Projektowi będą towarzyszyć także inne działania. Jednym z nich jest wystawa „Samarytanie z Markowej„, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która zagości na Dworcu Centralnym w Warszawie. Dodatkowo zaplanowana na 10 września tego roku beatyfikacja rodziny Ulmów stanowi ważne wydarzenie. Wszystko to razem tworzy mocne przypomnienie o niezwykłej odwadze i poświęceniu, jakie można wykazać nawet w najtrudniejszych czasach.

Pociąg „Wawel” upamiętniający rodzinę Ulmów pojedzie do Berlina

Rozpoczynając swoją trasę w Przemyślu, pociąg Intercity, który wkrótce będzie upamiętniał rodzinę Ulmów, przemknie przez serce Polski aż do Berlina. Trasa pociągu „Wawel” wiedzie przez miasta takie jak Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław oraz Zieloną Górę. Ostatecznie zmierza w kierunku Frankfurtu nad Odrą, aby zakończyć swoją podróż w stolicy Niemiec, Berlinie.

Grażyna IgnaczakBandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, podczas spotkania prasowego opowiadała o szczegółach tej inicjatywy:

Będzie to pociąg Intercity, z obrandowaną lokomotywą grafikami rodziny Ulmów zaprojektowanymi przez biuro 'Niepodległa’. Regularne kursy potrwają do 4 września.

Na okleinie pociągu widnieją portrety członków rodziny Ulmów. Wraz z napisem „Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej„, stanowi to ciche przypomnienie o ich bohaterstwie i tragicznym losie.

Czytaj również: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym? [RAPORT OG]

Co więcej, okleina zawiera również wersję napisu w języku angielskim. Dzięki temu, pasażerowie z zagranicy będą mogli zrozumieć przekaz, który niesie ze sobą ta specjalna lokomotywa. Przewoźnik wierzy, że ta unikalna forma upamiętnienia przyciągnie uwagę podróżnych z Polski i zagranicy. Zwróci ona ich spojrzenia ku historycznym wydarzeniom, które stanowią nieodłączny element polskiej historii.

„Rynek Kolejowy” podaje, że lokomotywa z okleiną upamiętniającą rodzinę Ulmów ma zadebiutować już w najbliższy czwartek, 13 lipca. Z drugiej strony, Sejm prowadzi prace nad uchwaleniem 2024 roku jako Rok Rodziny Ulmów. Jest to kolejny sposób na utrwalenie pamięci o bohaterach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali prześladowane osoby w czasie II Wojny Światowej.

PKP Intercity przypomina o zagładzie Żydów

Przypomnienie o zagładzie Żydów podczas II Wojny Światowej jest nieustającym imperatywem dla współczesnego społeczeństwa. Trudno jest pojąć niewyobrażalną skalę tragedii, jaka dotknęła Żydów podczas II Wojny Światowej. Mimo to, bez przerwy powinniśmy edukować i upamiętniać tę mroczną kartę historii. Podejmując różne inicjatywy, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, oddajemy zasłużony honor ofiarom i uświadamiamy przyszłe pokolenia.

Niezwykłym przykładem takiego działania była inicjatywa, która miała miejsce w styczniu 2017 roku. Z Wrocławia wyruszył billboard z napisem „Death Camps Were Nazi German” (Obozy śmierci były niemieckie), który przemierzał drogi Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii. Akcja była protestem przeciwko nieodpowiedniemu i nieprecyzyjnemu używaniu przez niektóre zagraniczne media sformułowania „polskie obozy koncentracyjne„.

Misją tego billboardu było nie tylko skorygowanie błędnej narracji historycznej, ale także przypomnienie o skali zbrodni popełnionych przez Niemców. Wyraźny i bezpośredni przekaz pomógł w przeciwdziałaniu dezinformacji i fałszowaniu historii. Działania te stanowią ważny element w przestrzeni publicznej, w której walka o prawdę historyczną jest nieustannym zadaniem. Z tego powodu okleina „Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów” dobrze wpasowuje się w strategię popularyzacji wiedzy z zakresu II Wojny Światowej.

Intercity kupi pociągi dużych prędkości. Już zapowiada przetarg

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button