PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuKolejowyLotniczyTransport
Gorące newsy

Decyzja środowiskowa otwiera drogę dla budowy CPK

Jak ważny jest ten dokument dla Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) otrzymał ważne zielone światło. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową dla budowy nowego lotniska i węzła kolejowego. To otwiera drogę dla realizacji tego ambitnego projektu, który ma na celu zrewolucjonizowanie transportu w Polsce.

Kluczowy krok milowy dla CPK

Proces zatwierdzania Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczął się od Ministerstwa Infrastruktury, które przyjęło Plan Generalny dla CPK. Następnie, spółka podjęła decyzję o przyjęciu projektu koncepcyjnego lotniska i dworca kolejowego. Kolejnym, istotnym krokiem w tym procesie była decyzja środowiskowa, wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie. Ta kluczowa decyzja, przyspieszając proces budowy, stanowi wynik wielu miesięcy intensywnych badań i planowania.

Raport środowiskowy dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, który został przekazany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w październiku 2022 roku, stanowił solidną podstawę wniosku o decyzję. Liczący około 20 tysięcy stron dokument, wraz z załącznikami, to efekt wielomiesięcznych badań przyrodniczych przeprowadzonych przez zespół ekspertów. W skład tego zespołu wchodzili botanicy, ichtiolodzy, ornitolodzy, herpetolodzy, chiropterolodzy, akustycy, geodeci i geolodzy. Decyzja środowiskowa, będąca wynikiem tego obszernego raportu, ma ponad 350 stron.

Czytaj również: CPK przedstawia Master Plan dla portu lotniczego w Baranowie!

Jak wskazał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK:

Decyzja środowiskowa wydana przez RDOŚ w Warszawie oznacza zielone światło dla budowy CPK w poszanowaniu dla ludzi i środowiska naturalnego. Naszym celem jest prowadzenie projektu w sposób optymalny dla regionu. Jeszcze w lipcu możliwe jest uzyskanie promesy zezwolenia na budowę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To otworzy drzwi do złożenia wniosku do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę.

Źródło: Centralny Port Komunikacyjny

Czego dotyczy decyzja środowiskowa CPK?

Decyzja środowiskowa, będąca istotnym krokiem w procesie budowy, zawiera szereg kluczowych aspektów związanych z budową i funkcjonowaniem lotniska. W ramach tego procesu, elementy takie jak: terminal pasażerski, budynki wspierające, wieża kontroli ruchu lotniczego, drogi startowe i kołowania, płyta postojowa, węzeł kolejowy i drogowy oraz infrastruktura towarzysząca, w tym hotele, budynki komercyjne i parkingi, są szczególnie ważne. Dodatkowo decyzja ta otwiera drogę do realizacji niezbędnych działań, takich jak usuwanie drzew i krzewów, a także przeprowadzanie badań geologicznych.

Mikołaj Wild, prezes spółki CPK, poinformował, że:

Badania środowiskowe rozpoczęliśmy w styczniu 2021 r. Ich wyniki były na bieżąco uwzględniane w pracach nad master planem lotniska. Dziękuję zespołowi, który przygotował obszerny raport środowiskowy oraz zapewnił, że oddziaływanie naszej inwestycji na środowisko zostało skutecznie ograniczone. Dzisiejsza decyzja dowodzi, że nawet w przypadku tak skomplikowanych inwestycji jak CPK można utrzymać bardzo wysokie tempo pracy, nie idąc na kompromisy co do jakości.

Źródło: Centralny Port Komunikacyjny

Badania środowiskowe CPK – fundament decyzji

Badania środowiskowe Centralnego Portu Komunikacyjnego stanowią kluczowy element tej decyzji. Rozpoczęte już w styczniu 2021 r., były na bieżąco uwzględniane w pracach nad planem lotniska. Te staranne badania, przeprowadzone z dużą dokładnością, przyczyniły się do przygotowania obszernego raportu środowiskowego. Co więcej, umożliwiły one skuteczne ograniczenie oddziaływania inwestycji na środowisko.

W procesie decyzyjnym niezwykle ważna była rola społeczności. Obecność społeczności, która miała możliwość zgłaszania swoich uwag do raportu środowiskowego, wpłynęła na ostateczny kształt decyzji. W efekcie, do RDOŚ wpłynęło kilkaset zgłoszeń, co pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie projektem CPK.

Czytaj również: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym? [RAPORT OG]

Z decyzją środowiskową w rękach, projekt CPK przechodzi teraz z fazy planowania do fazy projektowania i budowy. Wszystko to zgodnie z harmonogramem, który zakłada uruchomienie pierwszego etapu lotniska CPK, obsługującego 40 milionów pasażerów rocznie, w 2028 roku. To ważne zwieńczenie wielomiesięcznej pracy i planowania, które oznacza duży krok naprzód dla polskiej infrastruktury komunikacyjnej.

Oto jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny! (FOTO + VIDEO)

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button