PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Grupa SRAM & MRAM inwestuje 100 mln dolarów w indyjską linię lotniczą

SpiceXpress, towarowa linia lotnicza oddzielona niedawno od swojej macierzystej firmy SpiceJet, otrzymała obiecujący zastrzyk gotówki. Grupa SRAM & MRAM z Wielkiej Brytanii zainwestuje w SpiceXpress 100 milionów dolarów, co jest znakomitą wiadomością dla rozwijającego się rynku cargo w Indiach.

Zapewnione 100 milionów dolarów dla SpiceXpress

Jak informuje serwis Simple Flying, SpiceXpress ma na horyzoncie obiecującą inwestycję w wysokości 100 milionów dolarów od grupy SRAM & MRAM, której siedziba główna znajduje się w Wielkiej Brytanii. Linia lotnicza podpisała Memorandum zrozumienia (MoU) z grupą SRAM & MRAM, co jest integralną częścią umowy inwestycyjnej. SpiceJet poinformował o tym w komunikacie do Giełdy Papierów Wartościowych:

Memorandum zrozumienia z grupą SRAM & MRAM jest kontynuacją umowy restrukturyzacyjnej z firmą leasingującą samoloty Carlyle Aviation Partner, która nabyła udziały w SpiceXpress przy przewidywanej przyszłej wycenie 1,5 miliarda dolarów.

Konsekwencje podziału. Czy SpiceJet czeka ten sam los co Go First?

SpiceJet zdecydował o podziale swojej działalności pasażerskiej i cargo, tworząc z SpiceXpress niezależną linię lotniczą cargo. Decyzja ta zapadła 1 kwietnia i skutkowała tym, że SpiceXpress zyskał możliwość samodzielnego pozyskiwania funduszy. Próby oddzielenia SpiceXpress od SpiceJet trwały od wielu miesięcy. W ubiegłym roku SpiceJet otrzymał wszelkie niezbędne zgody od banków i akcjonariuszy na wydzielenie swojego biznesu cargo. Początkowo oczekiwano, że proces ten zostanie zakończony do sierpnia 2022 roku.

Po oddzieleniu od SpiceJet, SpiceXpress przejął własność znaków towarowych, kontraktów i wszystkich pozostałych aktywów, które wcześniej należały do firmy macierzystej. Ta transakcja przyniosła SpiceJet jednorazowy zysk finansowy w wysokości około 25 miliardów rupii (310 milionów dolarów). Dodatkowo znacznie zmniejszyła ujemną wartość netto SpiceJet.

Czytaj również: Indie odnotowały prawie 50% wzrost ruchu pasażerskiego

Mimo to, najnowsze doniesienia sugerują, że SpiceJet nadal boryka się z problemami finansowymi. Niektóre samoloty firmy są obecnie poddawane próbom represji na mocy Irrevocable De-registration and Export Request Authorisation (IDERA). Jest to mechanizm, do którego niektórzy leasingodawcy sięgają w sytuacjach takich jak niewypłacalność najmu. Wielu obserwatorów rynku zastanawia się, czy SpiceJet czeka ten sam los co Go First.

Go First to inna indyjska linia lotnicza, która niedawno upadła. Wielu zastanawia się, czy SpiceJet pójdzie w jej ślady, jednak Ajay Singh, prezes i dyrektor zarządzający SpiceJet, uspokaja, zapewniając, że linia lotnicza nie ma planów złożenia wniosku o upadłość.

Optymizm na przyszłość

Ajay Singh wyraża optymizm co do przyszłości spółki, twierdząc, że 100-milionowa inwestycja pomoże firmie w dalszym rozwoju. Dodaje, że najnowsze wydarzenia pozwolą SpiceXpress świadczyć swoim klientom jeszcze bardziej wydajną i zoptymalizowaną usługę.

Grupa SRAM & MRAM, inwestor SpiceXpress, ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i działa w wielu branżach, w tym w produkcji artykułów rolnych i spożywczych. Wielonarodowy konglomerat posiada także biura w Kambodży, RPA, Indonezji, Malezji, Bahrajnie, Gruzji, Indiach i Bangladeszu. Przewodniczący grupy, Dr Sailesh Lachu Hiranandani, wyraził swoje zadowolenie z inwestycji, mówiąc:

Cieszymy się, że możemy dołączyć do SpiceXpress w jego obiecującej przyszłości i historii wzrostu. Widzimy doskonałe możliwości wzrostu w sektorze logistyki i cargo w Indiach.

Czytaj również: Indie zaoszczędziły miliardy dolarów, kupując przecenioną ropę z Rosji

Nie ma zatem wątpliwości, ze dzięki takim inwestycjom jak ta, przyszłość rynku cargo w Indiach wydaje się być bardzo obiecująca.

Indie wycofują stare tankowce. Chcą dbać o środowisko

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button