Transcash faktoring
KolejowyTransport

Turcja otwiera kolejny odcinek linii dużych prędkości

Budowa linii rozpoczęła się w 2009 roku, a termin ukończenia był przesuwany aż siedem razy

Tureckie władze otwierają kolejny odcinek linii dużych prędkości, który skróci czas podróży z Ankary do Sivas z 12 do 2 godzin. Budowa linii rozpoczęła się w 2009 roku, a termin ukończenia był przesuwany aż siedem razy

Turcja otwiera odcinek linii dużych prędkości

Pod koniec kwietnia Turcja otworzy dla pasażerów drugi odcinek linii dużych prędkości, która skróci znacznie czas podróży. Nowa trasa połączy stolicę Ankarę z miastem Sivas, jednym z największych miast wschodniej części Turcji. Minister transportu i infrastruktury Turcji, Adil Karaismailoğlu, potwierdził datę otwarcia. Trasa jest już gotowa, a aktualnie trwają na niej ostatnie testy.

Jak informuje portal Zdopravy, nowa trasa będzie umożliwiała znaczne skrócenie czasu podróży, ponieważ jej długość zostanie skrócona z 603 do 405 kilometrów. Do tej pory pociągi jechały przez Kayseri po przestarzałej linii kolejowej, gdzie sukcesem było osiągnięcie przez pociąg „zawrotnej prędkości” 100 km/h. Nowa trasa ma z kolei siedem przystanków: Elmadağ, Yozdat, Kırıkkale, Yerköy, Sorgun, Akdağmadeni i Yıldızeli. Wzdłuż nowej linii mieszka łącznie 1,4 miliona obywateli.

Turcja otwiera kolejny odcinek linii dużych prędkości
TCDD

Czytaj też: Koleje Czeskie instalują Wi-Fi 5G. PKP Intercity może zazdrościć

Gigantyczne koszty

Trasa przechodzi przez górzysty teren, więc powstało na niej 49 tuneli o łącznej długości 66 kilometrów, a najdłuższy z nich mierzy 5,12 km (Akdağmadeni). Nowa trasa jest częścią nowego korytarza łączącego zachód i wschód kraju od Edirne aż do Karsu.

Budowa linii rozpoczęła się w 2009 roku, a termin ukończenia był przesuwany aż siedem razy. Początkowo jazdę inauguracyjną planowano już w 2017 roku. Szacowane koszty wzrosły z 2 do 25 miliardów tureckich lir (z 434,8 mln zł do 5,4 mld zł). Jak informuje portal Zdopravy, tureckie władze jednocześnie przygotowują przyspieszenie istniejącej trasy między Ankarą a Stambułem do 350 km/h. Czas podróży między oboma miastami ma się skrócić do 89 minut.

Tureckie koleje to ważny element transportu w kraju, łączący różne regiony i umożliwiający łatwe przemieszczanie się między miastami. Oprócz transportu pasażerskiego, kolej w Turcji odgrywa ważną rolę w transporcie towarów. Linie kolejowe są wykorzystywane do transportu surowców, produktów przemysłowych i innych towarów zarówno z kraju, jak i tranzytu z Europy i Azji.

Czytaj też: Erdogan obiecuje naprawić gospodarkę, czyli czas przedwyborczy w Turcji

Chiny wysłały pierwszy pociąg z pomocą humanitarną dla Turcji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button