Pod koniec marca Chiny wysłały pierwszy pociąg z pomocą humanitarną dla Turcji. Pociąg przewoził pięćdziesiąt 40-stopowych kontenerów, ale, jak podała firma KTZ Express, pozostało jeszcze 150 kontenerów, które mają zostać wysłane z Chin do Turcji w późniejszym czasie. W tym celu, kazachska firma priorytetowo traktuje pociągi z ładunkami humanitarnymi, obsługując je jako pociągi wahadłowe.
Pociąg z pomocą humanitarną dla Turcji
Działanie pociągów wahadłowych skutkuje krótszym czasem przekraczania terytorium Kazachstanu. KTZ Express podkreśla, że przekroczenie kraju trwa obecnie tylko 90 godzin, z optymalnym harmonogramem odjazdów z dworca w Altynkol. Konkretnie, pociągi odjeżdżają trzy razy w tygodniu, a spółka ustaliła również taryfy usług.
Jak informuje portal RailFreight, ładunek humanitarny składa się głównie z namiotów, które tymczasowo pomieszczą ludzi dotkniętych niszczycielskim trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię w lutym. Trasa, którą podąża pociąg z pomocą humanitarną, rozpoczyna się w Chinach, przecina przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i stamtąd do Mersin w Turcji.
KTZ Express twierdzi, że specjalne warunki pociągów wahadłowych w Kazachstanie, połączone z podejmowanymi przez stronę chińską środkami, skrócą czas transportu trzykrotnie. Źródła chińskie komentują, że najlepszy możliwy czas przewozu dla tych usług wynosi 30 dni, w przeciwieństwie do średnio 40-50 dni potrzebnych do wykonania innych usług przez tę samą trasę.
Czytaj też: Koleje Kazachskie zbudują nowy terminal w Chinach
Pomoc dla ofiar trzęsienia
W odpowiedzi na tragedię, firmy żeglugowe również włączyły się do akcji pomocowej. Japońskie firmy żeglugowe NYK i K Line przekazały już ponad 13 milionów jenów (około 438 tys. zł) organizacjom charytatywnym pomagającym ofiarom trzęsienia ziemi. Do inicjatywy przyłączyła się też firma Mitsui O.S.K. Lines, która przekazała 5 milionów jenów (około 168 tys. zł) Japońskiemu Stowarzyszeniu Czerwonego Krzyża oraz 38 000 dolarów amerykańskich (około 170 tys. zł) tureckiemu Urzędowi Zarządzania Katastrofami i Sytuacjami Kryzysowymi (AFAD), aby zapewnić pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Ponieważ szkody nie ograniczają się do Turcji, ale obejmują również północną Syrię, MOL zapowiedział, że przekaże kolejną darowiznę Japońskiemu Stowarzyszeniu Czerwonego Krzyża, aby pomoc mogła dotrzeć do ludzi we wszystkich dotkniętych obszarach.
Z kolei Izraelska firma żeglugowa ZIM, poprzez swoje przedstawicielstwo w Izmirze w Turcji, przekazała i wysłała kontenery załadowane pomocą humanitarną i sprzętem. Z kolei duńska firma Maersk, specjalizująca się w żegludze kontenerowej, przekazała swoje kontenery dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Około 1 000 kontenerów zostanie przekształconych w tymczasowe pomieszczenia.
Chcemy wyposażyć około 1 000 rodzin w tymczasowe domy, które dostarczamy bezpośrednio, zgodnie z potrzebami na dotkniętych katastrofą obszarach. Dodatkowo, wspieramy inne inicjatywy, w ramach których umożliwiamy wykorzystanie naszych kontenerów do transportu pomocy i towarów humanitarnych – dodała firma.
Since the news of the earthquake hitting Türkiye and Syria this week, we have been in close contact with @AFADTurkiye to donate containers as needed and we expect to be donating as much as we can in the coming weeks. pic.twitter.com/rrS3IDeLEh
— Maersk (@Maersk) February 10, 2023
Czytaj też: W wojnie o chipy Japonia dołącza do USA. Nowe restrykcje uderzą w Chiny
Znajdziesz nas w Google News