KolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Czeskie instalują Wi-Fi 5G. PKP Intercity może zazdrościć

Obecnie sieć WiFi na pokładzie pokrywa prawie tysiąc pojazdów pociągów regionalnych

Koleje Czeskie kontynuują instalację Wi-Fi w swoich pociągach. Czeski przewoźnik kolejowy planuje również po raz pierwszy zainstalować routery 5G.

Koleje Czeskie zaopatrują się w sieci Wi-Fi 5G

Możliwość korzystania z bezprzewodowej sieci Wi-Fi podczas podróży koleją staje się standardem w Czechach. Koleje Czeskie ogłosiły, że liczba pociągów z Wi-Fi w tym roku przekroczy dwa tysiące. Jak informuje portal Zdopravy, aby zapewnić jak najlepszy sygnał, routery wyposażone są w karty SIM dwóch operatorów.

Połączenie z Internetem Wi-Fi jest jedną z najczęściej wymaganych usług przez przewoźników, a także przez naszych pasażerów. Dobre połączenie i możliwość wykorzystania czasu podróży na przykład do sprawdzania poczty e-mail, stanowi dużą zaletę jazdy pociągiem w porównaniu z jazdą samochodem – mówi Michal Krapinec, przewodniczący zarządu i dyrektor generalny Czeskich Kolei.

Obecnie Czeskie Koleje wyposażyły w bezprzewodowy internet już 766 pojazdów dalekobieżnych, od ekspresowych jednostek Pendolino, Railjet i InterJet, do zwykłych pociągów pasażerskich. W tym roku planowane jest zainstalowanie routerów Wi-Fi w kolejnych 50 pojazdach osobowych 2. klasy i pojazdach łączących 1. i 2. klasę. Od następnego rozkładu jazdy będą również wprowadzane nowoczesne expresowe jednostki ComfortJet. Stopniowo poszerzą one flotę pojazdów dalekobieżnych z Wi-Fi o kolejne 180 pojazdów.

Czytaj też: Brytyjskie lotniska wprowadzą nowocześniejsze skanery bagażu

Stabilniejsze połączenie przez 5G

Jak informuje portal Zdopravy, obecnie sieć WiFi na pokładzie pokrywa prawie tysiąc pojazdów pociągów regionalnych, począwszy od jednostek takich jak CityElefanty, RegioPantery czy RegioSharky, aż po poszczególne wagony osobowe i silnikowe.

W tym roku sieć zostanie dodana do kolejnych prawie 300 pojazdów, zarówno do zupełnie nowych jednostek RegioPanter i RegioFox, jak i starszych pojazdów typu RS1 lub RegioNova, w których WiFi zostanie zainstalowane w tym roku. Pasażerowie regionalnych pociągów osobowych mogą zatem cieszyć się z istotnego rozszerzenia usługi – powiedział Jiří Ješeta, członek zarządu i wiceprezes ds. transportu osobowego w České dráhy.

Koleje Czeskie przygotowują się również do wprowadzenia nowych standardów w bezprzewodowej komunikacji w nowych pociągach ComfortJet. W nich po raz pierwszy będą instalowane routery Wi-Fi wykorzystujące technologię 5G, które zapewnią szybsze i stabilniejsze połączenie z internetem nawet podczas przejazdu przez tunele lub miejsca o gorszej jakości zasięgu. Przed instalacją w jednostkach ComfortJet cała technologia jest obecnie testowana w jednym z elektrycznych jednostek serii 471 CityElefant w aglomeracji praskiej.

Tymczasem polskie PKP Intercity też oferuje bezprzewodowy internet w swoich pociągach. Jest jednak ono zainstalowane wyłącznie w pociągach IC i EIC. Z naszego doświadczenia w podróżach polskimi kolejami możemy jednak stwierdzić, że jakość tego internetu pozostawia wiele do życzenia, o ile w ogóle nasz komputer połączy się z routerem. Dla przykładu, na około 30 przejazdów wykonanych przez naszą redakcję w tym roku, internet bezprzewodowy w pociągu Intercity działał tylko raz i to wyłącznie przez połowę trasy.

Czytaj też: Zadłużenie Polski wzrośnie do 69 proc. PKB w ciągu dekady! Czy to powód do obaw?

Linie KLM wprowadzają cyfrowy system rozpoznawania twarzy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button