Info z rynku

Liczba polskich stacji w Niemczech przekroczy 600!

Grupa ORLEN finalizuje zakup 17 stacji paliw w południowych Niemczech, w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. Realizacja transakcji powiększy sieć koncernu do 604 obiektów i uzupełni jej geograficzny zasięg – dotychczas stacje Grupy ORLEN zlokalizowane były przede wszystkim w zachodnich i północnych landach.

Grupa ORLEN kontynuuje ekspansję w Niemczech

Grupa ORLEN kontynuuje ekspansję w Niemczech, którą  rozpoczęła już niemal dwie dekady temu. W 2003 roku niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę na nabycie przez koncern BP udziałów operatora stacji Aral, pod warunkiem sprzedaży przez BP 4 proc. łącznego udziału stacji BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym. Dzięki temu aż 495 stacji, zlokalizowanych głównie w północnych i zachodnich landach, przejęła wówczas Grupa ORLEN. Obecnie zaś w kraju tym w sieci Grupy ORLEN działa łącznie 587 stacji. Przy czym niedługo, bo już na początku lutego, kiedy to koncern uzyska m.in. zgody niemieckiego urzędu antymonopolowego, liczba ta ponownie się powiększy.

Zobacz także: 10 nowych stacji Grupy ORLEN na Słowacji

Grupa ORLEN aktualnie finalizuje zakup 17 stacji paliw w Niemczech. Realizacja transakcji oznacza, że koncern umocni się na 6. pozycji wśród największych operatorów stacji paliw w Niemczech. 17 nowoczesnych, samoobsługowych stacji zostanie przejętych od austriackiej sieci OMV. Stacje zlokalizowane są w południowych landach – Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. 12 spośród 17 obiektów znajduje się na terenach dyskontów sieci Aldi Süd. Format stacji umożliwia klientom nabywanie wysokiej jakości paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przy czym, proces rebrandingu stacji zostanie przeprowadzony w ciągu trzech miesięcy od ich nabycia.

Plany na przyszłość

Ponadto należy zaznaczyć, że koncern dzięki tej transakcji nie tylko powiększy sieć koncernu, ale również uzupełni jej geograficzny zasięg. Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, w strategii koncernu wyraźnie zostało zapowiedziane powiększanie zagranicznej sieci stacji Grupy ORLEN i koncern konsekwentnie realizuje te założenia. Środki, które Grupa ORLEN pozyskała ze sprzedaży części stacji LOTOSU, inwestuje teraz także w Niemczech. Koncern przyspiesza rozwój sieci i uzupełnia jej dostępność o południowe landy, gdzie dotychczas nie był silnie obecny.

Zobacz także: PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

Przy czym, na tym zakupie ekspansja Grupy ORLEN na zagranicznych rynkach z pewnością się nie zakończy. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, koncern do 2030 roku będzie posiadał 3,5 tys. stacji paliw na co najmniej sześciu rynkach Europy Środkowej. Udział stacji zagranicznych w całej sieci sprzedaży ma wzrosnąć z 37 proc. do 45 proc.

Grupa ORLEN uzyskała nowe koncesje w Norwegii. Ma ich już 98!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button