DrogowyTransport
Gorące newsy

Warszawa wprowadzi strefę czystego transportu. Pierwsze ograniczenia już w 2024 roku

Strefa czystego transportu w Warszawie może zacząć działać już w 2024 roku. Projekt ma być wdrażany w pięciu etapach. Jaką część miasta obejmie? 

Strefa czystego transportu w Warszawie

Według zapowiedzi, w Warszawie powstanie strefa czystego transportu. Ma to ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez samochody. Urząd Miasta podaje (na podstawie badań przeprowadzonych w grudniu 2022 roku), że 87% mieszkańców stolicy chce, aby władze lokalne podejmowały działania, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. 76% popiera powstanie strefy.

Zobacz także: CPK pomoże w budowie szybkiej kolei z Warszawy do Kijowa!

SCT ma być wydzielonym i odpowiednio oznakowanym obszarem. Po zmianach po wskazanych drogach będą mogły się poruszać wyłącznie pojazdy spełniające normy emisyjne (normy Euro).

Zobacz także: Inwestycje w Polsce były w 2022 roku najsłabsze od ponad 20 lat

Wdrażanie strefy – poszczególne etapy SCT

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Teren SCT obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic.

UM Warszawa

Jak określono, SCT ma być wdrażana w pięciu etapach, przy czym pierwszy mógłby już nastąpić w 2024 roku. W kolejnych etapach, co dwa lata, miałyby być zwiększane wymagania dotyczące standardów emisji spalin dla aut poruszających się po strefie. Szczegółowo zostało to wyjaśnione na poniższej grafice. Przedstawiono również szacunki dotyczące ograniczenia emisji poszczególnych związków.

W pierwszym etapie (od lipca 2024 roku) pojazdy zaczną podlegać podstawowym wymogom. Wówczas pojazd z silnikiem benzynowym (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę Euro 2 lub być zarejestrowany na terenie UE nie wcześniej niż w 1997 roku. W przypadku diesla wymagane będzie spełnianie normy przynajmniej Euro 4 lub data pierwszej rejestracji na terenie UE musiałaby być nie wcześniej niż w 2006 roku. W kolejnych latach przepisy te będą coraz bardziej zawężane. Oczywiście przewidziano wyłączenia, które będą dotyczyć m.in. służb, osób z niepełnosprawnością, pojazdów zabytkowych i pojazdów specjalnych (np. pomocy drogowej).

UM Warszawa

Urząd tłumaczy również, że wprowadzenie strefy czystego transportu do 2026 roku jest obowiązkiem władz miasta wynikającym z Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego.

Pod Warszawą powstaje nowy kompleks logistyczny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button