Info z rynku
Gorące newsy

PKN ORLEN podpisał umowę kupna gazu od Sempra Infrastructure

PKN ORLEN i Sempra Infrastructure podpisały długoterminowy kontrakt kupna-sprzedaży amerykańskiego LNG. Umowa przewiduje, iż polski koncern będzie rocznie odbierał 1 milion ton LNG z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Co warto zaznaczyć, przełoży się to na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu. Uzgodniony wolumen dostaw pokrywa niemal 10 proc. obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.

PKN ORLEN podpisał umowę kupna gazu od Sempra Infrastructure

W ubiegłym roku, w odpowiedzi na europejski kryzys energetyczny, Grupa ORLEN zwiększyła import LNG. W efekcie wolumen dostaw do terminalu w Świnoujściu wzrósł o prawie 60 proc. rok do roku, do 4,4 mln ton skroplonego gazu ziemnego (ok. 5,8 mld m sześc. gazu w stanie lotnym). Krajem, z którego pochodziło najwięcej dostaw, były Stany Zjednoczone, skąd do terminalu im. Lecha Kaczyńskiego trafiły ładunki o łącznym wolumenie 2,44 mln ton, co odpowiada 3,3 mld m sześc. gazu po regazyfikacji. Co warto zaznaczyć, w nadchodzących latach wolumen gazu importowanego ze Stanów Zjednoczonych jeszcze wzrośnie, a to między innymi za sprawą podpisanego przez PKN ORLEN kontraktu z Sempra Infrastructure.

Zobacz także: Grupa ORLEN uzyskała nowe koncesje w Norwegii. Ma ich już 98!

Umowa pomiędzy koncernem a Port Arthur LNG LLC, spółką należącą do Sempra Infrastructure, przewiduje odbiór 1 mln ton LNG rocznie, co odpowiada ok. 1,3 mld m sześc. gazu w stanie lotnym. Kontrakt będzie obowiązywać przez 20 lat, a pierwsze dostawy spodziewane są w 2027 roku. Umowa oparta jest na formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór i transport gazu odpowiada kupujący. Ładunki LNG będą pochodzić z terminala skraplającego Port Arthur LNG w stanie Teksas.

Po podpisaniu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów PKN ORLEN z amerykańskimi dostawcami LNG wzrósł do blisko 8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Zdecydowana większość surowca – 6,5 mln ton LNG – będzie kupowana na podstawie kontraktów w formule FOB. W związku z tym Grupa ORLEN rozpoczęła rozwój własnej floty jednostek do przewozu skroplonego gazu ziemnego w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwa pierwsze gazowce, zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy, rozpoczną transport LNG jeszcze w tym roku. W 2025 r. Grupa będzie dysponować ośmioma takimi jednostkami.

Zobacz także: PKN ORLEN potwierdza zaangażowanie w rozwój technologii gazowej w Gdańsku

Kontrakt wzmocni pozycję PKN ORLEN jako gwaranta bezpieczeństwa

Jak stwierdził Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, kontrakt z Sempra Infrastructure to kolejny ważny krok w kierunku wzmocnienia pozycji PKN ORLEN jako gwaranta bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego w tej części Europy. Już w ubiegłym roku Stany Zjednoczone były jednym z głównych dostawców gazu do Polski. Poszerzając współpracę z amerykańskimi firmami, koncern zwiększa dywersyfikację i elastyczność portfela importowego i zabezpiecza dodatkowe wolumeny surowca, który będzie mógł być wykorzystany zarówno do zabezpieczenia potrzeb rynku krajowego, jak i rozwoju międzynarodowej działalności handlowej PKN ORLEN.

Liczba polskich stacji w Niemczech przekroczy 600!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button