LotniczyTransport

Ryanair odwołuje loty w Belgii z powodu kolejnych strajków

Ryanair odwołuje loty w Belgii. Związki zawodowe po raz kolejny w tym roku zorganizowały strajk niedaleko Brukseli. Irlandzkiemu przewoźnikowi zarzuca się m.in. wypłacanie niższych pensji od ustawowego minimum. 

Ryanair odwołuje loty w Belgii – kolejne strajki w Charleroi niedaleko Brukseli

W ten weekend irlandzki przewoźnik odwołał łącznie 128 lotów będących w planie lotniska Charleroi w Brukseli. Z powodu strajku personelu pokładowego niemożliwe było realizowanie lotów zgodnie z harmonogramem. Belgijscy pracownicy sprzeciwiają się obecnym warunkom pracy. Punktem zapalnym były ich zarobki, które, jak podaje Al Jazeera, w kilku przypadkach były niższe niż stawka minimalna narzucona przez rząd państwa.

Ryanair ma 15 samolotów w Belgii. Strajk nie ma wpływu jednak na loty z sąsiednich państw.

Zobacz także: Amerykański przewoźnik oferuje darmowe loty za adopcję kotków

Związki zawodowe uderzają w irlandzkiego przewoźnika

Strajk w Belgii ma trwać trzy dni. Problemy pomiędzy pracownikami a przewoźnikiem uderzyły w tysiące pasażerów, których loty zostały anulowane. To nie pierwszy protest belgijskich pracowników. Już kilkukrotnie w tym roku sprzeciwiano się niskim stawkom, które w większości przypadków pozostawały niezmienne w warunkach wysokiej inflacji. Związki zawodowe oskarżyły w szczególności Ryanair o wywieranie presji na pracownikach dotyczącej pracy w innych lokalizacjach przewoźnika. Ryanair miał przenosić pracowników z Belgii do irlandzkiej bazy, gdzie brak personelu kilkukrotnie zakłócił funkcjonowanie systemu lotów.

Związki zawodowe ostrzegają, że to nie koniec strajków. Kolejne akcje zaplanowane są na 6 i 7 stycznia, a więc na koniec przerwy świątecznej obowiązującej w Belgii.

Zobacz także: Chorwacja przyjęła euro. Co to oznacza dla gospodarki?

Ryanair to obecnie największa europejska linia lotnicza, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę przewożonych pasażerów. W 2022 roku wiele państw strajkowało, sprzeciwiając się sytuacji panującej w lotnictwie po pandemii. Jak twierdzą eksperci, polscy pracownicy irlandzkiej niskokosztowej linii, jako jedni z nielicznych, nie mogą zorganizować własnego strajku z uwagi na obecną formę zatrudnienia B2B (Więcej: Ryanair uniknie strajków? Polacy zatrudniani są na B2B).

Linie JetSMART uruchamiają loty do Rio De Janeiro

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button