
IKEA Industry chce, aby elektryfikacja floty w Polsce przebiegała etapami. W tym celu pierwsze ciężarówki niskoemisyjne zostaną wprowadzone jesienią tego roku i będą przewozić towary dwoma zakładami produkcyjnymi IKEA Industry w Zbąszynku i Babimoście.
Nowe elektryczne ciężarówki w zakładach produkcyjnych na terenie Polski
IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben podpisały umowę dotyczącą współpracy dotyczącej wdrażania elektrycznych pojazdów pomiędzy dwoma zakładami produkcyjnymi w Polsce.
Zobacz także: Volvo Group zaprezentowało nową zeroemisyjną ciężarówkę. Ma wytwarzać wyłącznie parę wodną
IKEA to znaczący odbiorca usług logistyczny. Rocznie wysyła niemal 2 mln przesyłek na całym świecie. Taki wolumen wymaga odpowiedniej strategii logistycznej. Dodatkowo szwedzki gigant meblowy dąży do osiągnięcia celów klimatycznych w zakresie transportu towarów. Jednym z założeń jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o -70% na przesyłkę. Obecnie IKEA stawia głównie na elektryfikację floty pojazdów ciężarowych. Ma to być jedno z najważniejszych rozwiązań pozwalających na usunięcie podstawowej przyczyny zmian klimatycznych.
Zobacz także: Świat potrzebuje dodatkowych 10 bln USD, aby złagodzić zmiany klimatyczne
IKEA Industry – elektryfikacja floty w Polsce
IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben podejmują strategiczną współpracę w Polsce. Celem partnerstwa biznesowego jest wdrażanie zeroemisyjnych elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FM w systemie transportowym. Według oficjalnych planów pojazdy te mają być wykorzystywane w transporcie towarów pomiędzy dwoma zakładami produkcyjnymi IKEA Industry w Zbąszynku i Babimoście, położonymi w odległości 12 kilometrów od siebie w zachodniej Polsce. Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnego źródła zewnętrznego. Pierwsza elektryczna ciężarówka rozpocznie pracę jesienią 2022 roku. Przedsiębiorstwa pracują również nad strategią długoterminową, która obejmie poszerzanie floty o kolejne niskoemisyjne pojazdy. Kluczowe decyzje dotyczące rozbudowy floty zostaną podjęte po przedstawieniu wyników programu pilotażowego.
Jak przekazano, dla Grupy Raben to ważny krok w procesie dekarbonizacji floty własnej firmy i kolejnym w kierunku realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno przez ekspertów SBTi (Więcej: Cele klimatyczne Grupy Raben zostały poddane weryfikacji przez SBTi).
Cele klimatyczne Grupy Raben zostały poddane weryfikacji przez SBTi
2 Komentarze