DrogowyTransport

Ikea testuje w USA dostawy autonomiczną ciężarówką

Ikea testuje w Stanach Zjednoczonych dostawy pomiędzy centrum logistycznym a punktem sprzedaży autonomiczną ciężarówką. To wynik partnerstwa szwedzkiej sieci meblarskiej z firmą technologiczną Kodiak. 

Ikea testuje dostawy autonomiczną ciężarówką w Stanach Zjednoczonych

Ikea nawiązała współpracę z firmą Kodiak Robotics, z którą rozwija możliwości autonomicznych ciężarówek. W ramach partnerstwa dostawy będą realizowane w Teksasie. Produkty szwedzkiej marki będą transportowane siedem dni w tygodniu za pomocą autonomicznej ciężarówki o dużej ładowności. Trasa ma przebiegać  pomiędzy Centrum Dystrybucji w Baytown a sklepem we Frisco. Rozwiązanie to ma być przeznaczone głównie w przypadku przewozów długodystansowych.

Dariusz Mroczek, kierownik działu transportu w Ikea Supply Chain Operations powiedział:

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Technologia Kodiaka przyczyni się do osiągnięcia naszego celu, jakim jest skupienie uwagi kierowcy na przejściu na transport zautomatyzowany i realizacji naszego programu bezpieczeństwa drogowego.

Zobacz także: IKEA Industry elektryfikuje flotę w Polsce. Podpisano umowę dotyczącą partnerstwa z Volvo Trucks i Grupą Raben

Technologia ma zwiększyć bezpieczeństwo i odciążyć kierowców

Jak podały obie firmy, głównym celem testów jest zbadanie, jak technologia autonomicznej jazdy przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i zapewnia lepsze warunki pracy dla kierowców. Ciężarówka, która weźmie udział w testach, posiada autonomiczny system. Jednak za kierownicą znajdzie się pracownik, który będzie nadzorował system i w razie awarii przejmie prowadzenie pojazdu.

Jak podaje Kodiak, rozwiązanie, które zostało opracowane, może być skalowane. Tym samym firma technologiczna może rozszerzyć zakres oprogramowania na inne punkty wchodzące w skład sieci sklepów. Kodiak ma pierwsze sukcesy na koncie. Od 2019 roku dostarcza ładunki codziennie między Dallas a Houston za pomocą autonomicznego systemu. Od połowy 2021 roku dodano połączenie Dallas – San Antonio.

Dyrektor generalny Kodiak, Don Burnette powiedział, że potencjalne wdrożenie technologii autonomicznych pojazdów ciężarowych na szeroką skalę może poprawić warunki pracy kierowców. Ponadto ma pomóc w rozwiązaniu problemów logistycznych w łańcuchach dostaw.

Zobacz także: Rynek pracy w USA nie chce osłabnąć, więc Fed osłabi go siłą

System testowany przez dwie firmy ma usprawnić pracę kierowców na długich dystansach. Kodiak rozwija technologię autonomicznej jazdy od 2018 roku.

No Limit inwestuje w ekologiczne dostawy dla IKEA

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button