LotniczyTransport

Stany Zjednoczone zawieszają 26 lotów do Chin w odpowiedzi na działania Pekinu

Stany Zjednoczone zawieszają połączenia chińskich przewoźników w odpowiedzi na anulowanie lotów amerykańskich linii lotniczych. Po niedawnej zmianie regulaminu przez ChRL ruch lotniczy pomiędzy USA a Chinami często jest sparaliżowany. 

Stany Zjednoczone zawieszają połączenia z Chin

Departament Transportu USA odpowiedział na niedawne odwołanie przez Chiny 26 lotów realizowanych przez linie American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines. Rząd ChRL powoływał się na zagrożenie epidemiczne.  Waszyngton oficjalnie poinformował, że we wrześniu zawiesi 26 lotów do Chin ze Stanów Zjednoczonych przez czterech chińskich przewoźników. Wpłynie to na anulowanie lotów Xiamen, Air China, China Southern Airlines i China Eastern Airlines od 5 do 28 września. Zawieszenie obejmuje 19 lotów do Chin z Los Angeles i siedem lotów China Eastern z Nowego Jorku.

Zobacz także: Akasa Air planują obsługiwać 150 lotów tygodniowo

Zmiany w regulaminie po wizycie Nancy Pelosi

Rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie Liu Pengyu stwierdził, że decyzja ta jest „wyjątkowo nieodpowiedzialna”. Zarzucił Amerykańskiemu Departamentowi Transportu „bezpodstawną decyzję”. Ambasada dodała, że decyzje podejmowane przez Pekin są w pełni uzasadnione przez zagrożenie związane z Covid-19 i są zgodne z dwustronnymi umowami o transporcie lotniczym.

Wydaje się, że w obu przypadkach odwołanie lotów jest motywowane polityką. Kilka dni po wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie chińskie władze dokonały zmian w regulaminie lotniczym (Więcej: Lądowanie Nancy Pelosi na Tajwanie śledziła rekordowa liczba osób). Obecnie, gdy liczba podróżujących z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 przekroczy 4% wszystkich pasażerów samolotu, cały lot zostanie zawieszony.

Zobacz także: W USA zatwierdzono ustawę o redukcji inflacji. Jak wpłynie ona na łańcuchy dostaw?

W odpowiedzi na zmianę prawa przez stronę chińską, Departament Transportu USA wielokrotnie próbował się odwoływać, jednak bezskutecznie. USDOT twierdzi, że Pekin paraliżuje ruch lotniczy. Według danych przedstawionych przez stronę amerykańską często dochodzi do sytuacji, że podróżni mają negatywny wynik testu przed wejściem na pokład samolotu w Stanach Zjednoczonych. Gdy zostaną poddani testom w Chinach, ich wynik jest pozytywny. Obecnie trzy amerykańskie linie lotnicze i czterech chińskich przewoźników obsługują ok. 20 lotów tygodniowo między krajami, znacznie poniżej liczby sprzed pandemii.

Linie Air Canada znacznie skróciły średnie opóźnienia lotów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button