DrogowyTransport
Gorące newsy

Rosyjski rynek motoryzacyjny załamał się, produkcja w maju spadła o 97%!

Produkcja samochodów w Rosji uległa załamaniu. W państwie brakuje części i niezbędnych półprzewodników. 

Produkcja samochodów w Rosji załamała się

Według oficjalnych rosyjskich statystyk w maju produkcja samochodów uległa załamaniu. Wolumen spadł o 96,7%, tym samym wyprodukowano jedynie 3720 aut. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego wyprodukowano 112 tys. samochodów.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na rosyjskie źródła, już w kwietniu sprzedaż samochodów Łada przez największego rosyjskiego producenta samochodów AvtoVaz spadła o 78%.

Zobacz także: Rosja nacjonalizuje zakłady Renault, aby budować auta rodem z ZSRR

Rosja uzależniona od importu części

Federacja Rosyjska jest uzależniona od importu. Dotyczy to całego przemysłu, w tym zakładów motoryzacyjnych. Według ekspertów do 2014 roku rosyjski rynek motoryzacyjny należał do jednych z najbardziej obiecujących na świecie. Przyciągał inwestorów nie tylko tanią siłą roboczą, ale również boomem związanym z budową fabryk oraz przyjaznym prawem. Wszystko zmieniła aneksja Krymu.

Zobacz także: Eksport Chin do Rosji załamał się. Czy agresor kupi potrzebne do prowadzenia wojny technologie?

Po agresji na Ukrainę, większość zachodnich dostawców wycofała się z kraju. Dla rosyjskiej motoryzacji problemem są również znaczące ograniczenia w imporcie wynikające z nałożonych sankcji gospodarczych.

Rosyjski przemysł jeszcze przed wojną cierpiał na poważny niedobór półprzewodników. Obecna sytuacja sprawia, że samochody wyjeżdżające z rosyjskich zakładów produkcyjnych nie są wyposażone w podstawowe systemy bezpieczeństwa. W związku z tak niską dostępnością pojazdów samochodowych stają się one luksusem i dobrem konsumpcyjnym dostępnym wyłącznie dla nielicznych.

Aktualnie w Rosji samochody po prostu nie są dostępne. Aut brakuje na magazynach, a oprocentowanie kredytów samochodowych jest zaporowe. Światowy eksport półprzewodników do Rosji spadł o 90%, po tym, jak USA i sojusznicy objęli sankcjami ten rynek. Amerykańska minister handlu wielokrotnie ostrzegała, że jeśli okaże się, iż Chiny eksportują półprzewodniki do Rosji, zostaną wyciągnięte poważne konsekwencje. Gina Raimondo mówi, że prawie każdy chip na świecie i w Chinach został wyprodukowany przy użyciu amerykańskiego sprzętu i oprogramowania, wobec tego niedopuszczalne jest obchodzenie sankcji.

Blokada Kaliningradu działa. Rosja nie może wysłać promów z dostawami

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button