MorskiTransport

Zjednoczone Emiraty Arabskie zbudują nowy port w Sudanie

Jak przekazał agencji Reuters prezes grupy DAL Osama Daoud Abdellatif, Zjednoczone Emiraty Arabskie zbudują nowy port w Sudanie nad Morzem Czerwonym, jako część pakietu inwestycyjnego o wartości 6 mld dolarów. Abdellatif powiedział, że pakiet obejmuje strefę wolnego handlu, duży projekt rolniczy i depozyt w wysokości 300 milionów dolarów w banku centralnym Sudanu, który byłby pierwszym takim depozytem od czasu przejęcia władzy przez wojsko w październiku.

Powstanie kolejny port w Sudanie

Nowy port w Sudanie o wartości 4 mld dolarów to wspólny projekt grupy DAL i Abu Dhabi Ports, należący do holdingu Abu Dhabi ADQ. Jak powiedział Osama Daoud Abdellatif, port będzie w stanie obsługiwać wszystkie rodzaje towarów i konkurować z głównym krajowym portem w kraju, Port Sudan. Położony około 200 km na północ od Portu Sudan, będzie obejmował również strefę wolnego handlu i strefę przemysłową wzorowaną na dubajskim Jebel Ali, a także małe międzynarodowe lotnisko. Projekt jest na „zaawansowanym etapie”, a badania i projekty są już ukończone.

Umowa z ZEA obejmuje również rozbudowę i rozwój projektu rolniczego o wartości 1,6 mld dolarów, realizowanego przez konglomerat IHC i DAL Agriculture z Abu Dhabi w mieście Abu Hamad w północnym Sudanie. Na 400 tysiącach akrów dzierżawionych gruntów będą uprawiane i przetwarzane lucerna, pszenica, bawełna, sezam i inne rośliny. Zbudowana zostanie również płatna droga o wartości 450 mln dolarów i długości 500 km, łącząca projekt z portem i finansowana przez Fundusz Rozwoju Abu Zabi. Zgodnie z umową Fundusz wniesie również depozyt w wysokości 300 mln dolarów do Centralnego Banku Sudanu.

Czytaj też: Siemens Mobility rozbuduje egipską kolej. Kontrakt wynosi 8,1 mld euro

Zawirowania polityczne w Sudanie

Abdellatif powiedział, że porozumienie zostało wstępnie osiągnięte w lipcu 2021 roku, pod rządami tymczasowego rządu cywilnego. Dwa źródła z byłego gabinetu, które prosiły o nieujawnianie ich nazwisk, powiedziały, że inna wersja porozumienia była rozpatrywana w zeszłym roku, ale ostatecznie nie została poddana pod głosowanie z powodu zastrzeżeń. Dwaj wysocy rangą urzędnicy sudańscy powiedzieli agencji Reuters, że zarys nowego porozumienia został uzgodniony między sudańskim przywódcą, generałem Abdelfattahem al-Burhanem, a prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Mohamedem bin Zayedem, podczas niedawnej wizyty w Zatoce Perskiej.

We wtorkowym komunikacie dla Abu Dhabi Securities Exchange, Abu Dhabi Ports stwierdziło, że „nie podpisało żadnych umów w związku ze wspólnym projektem budowy portu w Sudanie”, ale dodało, że „trwają wstępne rozmowy z odpowiednimi władzami w Sudanie”. Po obaleniu Omara al-Bashira przez wojsko w 2019 roku w wyniku protestów społecznych, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska zobowiązały się do przekazania Sudanowi dotacji i pomocy rzeczowej o łącznej wartości 3 miliardów dolarów, która według przywódców wojskowych i cywilnych nie została w pełni zrealizowana.

Pogłoski o inwestycjach Zatoki Perskiej w Port Sudan, a także w projekty rolnicze w innych częściach kraju, wywoływały w przeszłości sprzeciw, a czasem protesty. Port Sudan od dawna boryka się z problemami infrastrukturalnymi, a pod koniec ubiegłego roku został zamknięty na sześć tygodni przez blokadę polityczną, przez co stracili na tym najwięksi międzynarodowi przewoźnicy.

Czytaj też: Etiopia: Największa elektrownia w Afryce zaczęła produkować prąd! Egipt i Sudan protestują

Turecka inwestycja w Tanzanii. Wielki projekt kolejowy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button