Info z rynkuLotniczy

EasyJet usuwa fotele ze swoich samolotów. Powód jest zaskakujący

Brytyjski przewoźnik EasyJet poinformował, że musi zmniejszyć liczbę siedzeń w swoich samolotach Airbus A319 ze 156 do 150. Powodem jest brak wystarczającej liczby osób, które mogłyby pracować na pokładach. Przez brak personelu firma musi liczyć się z coraz większymi stratami finansowymi.

Linii EasyJet brakuje pracowników. Musi usuwać siedzenia z samolotów

Brytyjskie linie lotnicze EasyJet postanowiły usunąć ostatni rząd siedzeń w samolotach Airbus A319. Wszystko po to, aby móc latać z trzema członkami załogi, zamiast wymaganych czterech przy tej liczbie siedzeń. Przypomnijmy, iż zgodnie z zasadami bezpieczeństwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) na każde 50 siedzeń w samolocie powinna przypadać jedna osoba z załogi. Tymczasem redukcja sześciu siedzeń niweluje wymaganą liczbę pracowników na pokładzie.

Niemniej jednak zarówno przewoźnik, jak i porty lotnicze planują zatrudnić tysiące nowych pracowników, po tym, jak nadeszła odwilż w branży po pandemii COVID-19. Jednocześnie EasyJet musi walczyć z brakami kadrowymi, ponieważ w czasie pandemii zwolniono setki osób, które do tej pory były odpowiedzialne za pracę pokładową. Powrót tych osób na to samo stanowisko pracy niejednokrotnie jest już niemożliwy. Z tego powodu linia musi przeszkolić dziesiątki nowych pracowników, a to z kolei wymaga zarówno czasu, jak i pieniędzy. 

A jest o co walczyć, ponieważ dużymi krokami zbliża się sezon wakacyjny. Johan Lundgren dyrektor generalny EasyJet stwierdził, że bieżącym roku ruch lotniczy może zbliżyć się do podobnych wyników z 2019. Niemniej jednak to może spowodować masę problemów, o czym przekonali się ostatnio pasażerowie lotniska w Manczesterze oraz lotniskach w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, iż na lotnisku w Manczesterze w okresie wielkanocnym brakowało wymaganej liczby pracowników na płycie lotniska oraz do obsługi bagażów. Wówczas spowodowało to zastoje w porcie trwające nawet do 7 godzin. Mnóstwo samolotów zostało opóźnionych oraz anulowanych, a sama dyrektorka lotniska musiała podać się do dymisji.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button