Drogowy

General Motors przedłuża decyzję o zawieszeniu działalności w Rosji. Planowane zwolnienia

W związku z wojną za wschodnią granicą zagraniczne przedsiębiorstwa zawieszają działalność lub decydują się o całkowitym opuszczeniu rynku. Korporacja GM przedłuża decyzję o wstrzymaniu działalności. General Motors w Rosji sprzedawał wybrane modele marek Chevrolet oraz Cadillac.

General Motors w Rosji

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors, właściciel m.in. marek Chevrolet czy Cadillac, decyduje się na przedłużenie decyzji o wstrzymaniu działalności na rosyjskim rynku. W konsekwencji pracownicy pracujący dla korporacji GM na terenie Federacji Rosyjskiej zostaną zwolnieni, wstrzymane zostały również dostawy samochodów do tamtejszych dealerów.

Z powodu kryzysu na Ukrainie i wynikających z niego sankcji USA i międzynarodowych GM podejmuje dalsze działania w celu przedłużenia zawieszenia działalności w Rosji.

Pierwsza decyzja o wstrzymaniu pracy przez korporację GM na terenie Rosji została podjęta 28 lutego, kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zobacz także: Fabryka akumulatorów LG i General Motors powstanie za 2,1 mld dolarów

GM przedłuża decyzję o wstrzymaniu działalności w Rosji

Warto zaznaczyć, że General Motors nie ma już żadnych fabryk w Rosji, lecz firmę handlową, która zajmowała się sprzedażą samochodów na rynek rosyjski i wschodnioeuropejski. Korporacja GM sprzedawała w Rosji zaledwie 3000 samochodów rocznie. Oficjalne biuro znajduje się w Moskwie. W związku z decyzją o przedłużeniu wstrzymania działalności większość z 66 pracowników zostanie zwolnionych, reszta będzie zajmować się utrzymaniem biura. GM North America ma przekazać również 250 000 USD Międzynarodowemu Komitetowi Ratunkowemu, amerykańskiej organizacji non-profit, która pomaga krajom dotkniętym kryzysem humanitarnym.

GM ograniczył działalność w Rosji po aneksji Krymu. Od tego momentu sprzedawano do Rosji tylko niektóre modele marek Chevrolet i Cadillac. Jednak samochody amerykańskiej korporacji cieszyły się dużo mniejszym zainteresowaniem ze strony rosyjskich klientów niż pojazdy europejskie klasy premium.

Zobacz także: Zagraniczne firmy wycofują się z Rosji, rząd grozi procedurą wywłaszczenia

Kilka dni wcześniej decyzję o wstrzymaniu produkcji samochodów w rosyjskiej Kałudze podjęła korporacja Stellantis (Więcej: Stellantis zawiesza działalność w Rosji. Przez sankcje brakuje komponentów). Ze względu na sankcje niemożliwe było terminowe dostarczanie części czy wykonywanie transakcji. W porównaniu do GM Stellantis zatrudnia znacznie więcej pracowników, ok. 2700. Decyzję o zawieszeniu działalności w Rosji podjął również Ford.

Toyota liderem sprzedaży w USA. General Motors został zdetronizowany!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button