DrogowyInfo z rynkuTransport

Fabryka akumulatorów LG i General Motors powstanie za 2,1 mld dolarów

Południowokoreańska firma LG Energy Solution (LGES) oraz General Motors planują wydać 2,1 miliarda dolarów na budowę amerykańskiej fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV). Fabryka akumulatorów LG i General Motors zostanie zbudowana w stanie Michigan. Oba podmioty będą finansować projekt w równym stopniu poprzez Ultium Cells, ich amerykańską spółkę joint venture zajmującą się bateriami. Będzie  to ich trzecią wspólną fabryką baterii w Stanach Zjednoczonych.

Fabryka akumulatorów LG i General Motors powstanie za 2,1 mld dolarów

LGES odmówiła podania szczegółowych informacji na temat lokalizacji lub zdolności produkcyjnych nowego zakładu. Jednak w grudniu Reuters poinformował, że LGES i General Motors wybudują fabrykę akumulatorów o wartości 2,5 miliarda dolarów w pobliżu Lansing w stanie Michigan. LGES kontroluje ponad 20 proc. globalnego rynku akumulatorów do pojazdów elektrycznych i zaopatruje między innymi Tesla Inc, Volkswagen AG i Hyundai Motor Co.

LGES posiada zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, Polsce i Indonezji. Wspólnie z GM buduje już dwa zakłady w Ohio i Tennessee, które mają produkować akumulatory o pojemności 70 GWh, które do 2024 roku mogą zasilić około 1 mln pojazdów elektrycznych.

Ogłoszenie o budowie fabryki pojawiło się przed debiutem rynkowym firmy pod koniec tego tygodnia, po uruchomieniu największej oferty publicznej w Korei Południowej. IPO przyciągnęło oferty o wartości 12,8 biliona dolarów od inwestorów instytucjonalnych i 96 miliardów dolarów od inwestorów detalicznych. Cena IPO wycenia LGES na około 70,2 biliona wonów (58,57 miliarda dolarów), co czyni ją trzecią najbardziej wartościową firmą w Korei Południowej po Samsung Electronics Co i SK Hynix Inc.

Czytaj też: General Motors wyprodukuje elektryczne samochody dostawcze!

Firmy wybudują fabrykę akumulatorów w motoryzacyjnym sercu USA

Założona w 2019 r. spółka joint venture o nazwie Ultium Cells rozpocznie budowę swojej trzeciej fabryki latem tego roku i zostanie otwarta pod koniec 2024 r. Firmy wybudują fabrykę akumulatorów na gruntach wydzierżawionych od GM, tworząc 1 700 nowych miejsc pracy. Ultium Cells planuje również rozpoczęcie działalności swojej pierwszej fabryki w Ohio w tym roku i drugiej w Tennessee w przyszłym roku.

Dzięki wspólnej wizji, GM i LG Energy Solution stały się pionierami w sektorze pojazdów elektrycznych, wykorzystując nowe możliwości na rynku na długo przed innymi. Nasz trzeci zakład produkcji akumulatorów, odpowiednio zlokalizowany w sercu amerykańskiej motoryzacji, będzie służył jako brama do ładowania tysięcy, a później milionów pojazdów elektrycznych w przyszłości – powiedział prezes LGES, Kwon Young-soo.

Czytaj też: Solaris wygrywa jeden z największych w Europie przetargów na autobusy elektryczne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button