MorskiTransport

Rosji grozi spadek ruchu towarowego i deficyt kontenerów

Rosja przygotowuje się na gwałtowny spadek przepływów towarowych i deficyt kontenerów po tym, jak główne międzynarodowe linie żeglugi kontenerowej wstrzymały działalność w kraju z powodu ataku na Ukrainę.

Deficyt kontenerów i spadek obrotów w Rosji

Przypomnijmy, że już trzy największe na świecie linie żeglugi kontenerowej, duński Maersk, francuski CMA CGM oraz szwajcarski MSC, zawiesiły swoje rezerwacje do i z Rosji po tym, jak Moskwa wysłała wojska na Ukrainę 24 lutego, wywołując falę zachodnich sankcji. Według szefa Delo Group, największego operatora kontenerowego w Rosji, odejście największych firm zajmujących się transportem kontenerowym, które przewożą większość towarów na świecie i są niezbędne w handlu międzynarodowym, może spowodować znaczny spadek przewozów i deficyt kontenerów, jeśli w najbliższym czasie Rosja nie znajdzie dla firm alternatywy.

Spodziewamy się, że jeśli na rynku nie pojawią się alternatywne rozwiązania, spadek liczby przesyłek (do i z rosyjskich portów) w regionie północno-zachodnim wyniesie około 90% do 95%, począwszy od maja – powiedział dyrektor generalny Delo Group Dmitry Pankov.

Odniósł się on do terminali kontenerowych w rosyjskich portach, w tym w Sankt Petersburgu i Ust-Łudze. Grupa Delo jest właścicielem spółki Global Ports, która prowadzi terminale w północno-zachodniej Rosji i na rosyjskim Dalekim Wschodzie, a także terminale w czarnomorskim porcie Noworosyjsk. Kontroluje również TransContainer, największego w kraju operatora kontenerów towarowych.

Czytaj też: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Receptą na deficyt kontenerów będą nowi gracze?

Pankov dodał, że porty na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Morzu Czarnym i Morzu Azowskim mniej ucierpią z powodu odejścia największych firm kontenerowych, ponieważ ich udział w ruchu towarowym jest mniejszy niż w północno-zachodniej Rosji, a także dlatego, że w tych regionach zaczynają się pojawiać nowi gracze. Nie wymienił nazw tych firm, ale powiedział, że niektóre z nich pochodzą z Turcji.

Aleksander Isurin, dyrektor generalny firmy TransContainer, przewiduje, że odejście firm zajmujących się przewozem kontenerów spowoduje deficyt kontenerów w obrocie na rynku rosyjskim. Firma TransContainer spodziewa się, że około 30% kontenerów na rynku rosyjskim zostanie wycofanych z obiegu.

Rynek będzie musiał znaleźć zastępstwo dla około 300 000 jednostek kontenerowych (TEU). Rosyjski rynek transportowy najprawdopodobniej nie będzie w stanie nadrobić wszystkiego i zastąpić największych linii kontenerowych na świecie, które nagle wycofały się z tego kraju – powiedział Isurin.

Isurin zasugerował, że Rosja może nie mieć innego wyboru, jak tylko współpracować z mniejszymi regionalnymi firmami żeglugi kontenerowej, nowymi na rosyjskim rynku.

Istnieją chińskie, japońskie i koreańskie firmy, które mogą umocnić swoją pozycję. Myślę, że wiele z nich przyjęło postawę wyczekującą, która będzie zależała od rozwoju sytuacji – powiedział.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Duński gigant Maersk wycofuje się z Rosji! Całkowicie zamyka działalność!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button