PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Port Lotniczy Berlin Brandenburg otworzy drugi terminal! Dobre prognozy dla branży

Wkrótce lotnisko w Berlinie otworzy drugi terminal. Mimo że został ukończony we wrześniu 2020 r., pozostawał zamknięty ze względu na małą liczbę pasażerów, do których obsługi wystarczał główny terminal. Z uwagi na większy ruch pasażerski, teraz ma się to zmienić. 

Lotnisko w Berlinie zwiększy przepustowość

Port Lotniczy Berlin Brandenburg przygotowuje się do otwarcia drugiego terminalu. Po ponad 1,5 roku od otwarcia nowego lotniska w Berlinie, drugi terminal wreszcie obsłuży pasażerów. Władze lotniska ustaliły termin na końcówkę marca tego roku. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono pierwsze testy. Pracownicy lotniska wcielili się w pasażerów i mieli za zadanie dotrzeć ze strefy odprawy do odpowiedniej bramki odlotów, a następnie wrócić przez strefę przylotów. Według oświadczeń władz lotniska, testy wypadły pozytywnie.

Zobacz również: Liczba lotów w UE w grudniu najbliżej wyników z 2019 roku

Mimo że Terminal 2 ukończono we wrześniu 2020 r. (nawet przed ukończeniem głównego terminalu w październiku 2020 r.), na swoją inaugurację musiał poczekać 1,5 roku. Opóźnienie jest spowodowane sytuacją epidemiczną i obostrzeniami w ruchu pasażerskim. Z powodu niewielkiej liczby pasażerów, główny Terminal 1 był w stanie obsłużyć wszystkich pasażerów. W związku z tym władze postanowiły nie otwierać jeszcze drugiego terminalu, który mógł generować dodatkowe koszty. W tym roku spodziewany jest znaczny wzrost liczby pasażerów, co wywarło presję na jego otwarcie.

Prawie 10 lat opóźnienia, czyli fatalna passa berlińskiego lotniska

Port lotniczy Berlin Brandenburg stał się znany z wyjątkowych opóźnień w jego realizacji. Otwarte w październiku 2020 r. zaliczyło prawie dziesięcioletnie opóźnienie. Decyzję o jego budowie podjęto w 1996 r., a koszty szacowano na 2 mld euro. Ostatecznie lotnisko kosztowało około 7 mld euro, czyli ponadtrzykrotnie więcej niż zakładano.

Zobacz również: Ceny w Niemczech biją rekordy! Inflacja producencka wyniosła aż 25 procent

Mimo że już w 2011 r. budowa dobiegała końca, wykryto wiele nieprawidłowości i wad konstrukcyjnych. Z powodu wadliwej instalacji przeciwpożarowej, należało przebudować lotnisko praktycznie od nowa. Pojawiały się doniesienia o wadliwych schodach ruchomych i ekranach informacyjnych. Historia budowy nowego lotniska pojawiała się przez wiele lat w niemieckich mediach, budząc duże kontrowersje.

Stary Terminal 5 pozostaje zamknięty

Lotnisko w Berlinie posiada również Terminal 5, czyli dawne lotnisko Schönefeld, główny port lotniczy NRD. Miał on być wykorzystywany przez tanie linie lotnicze, jednak podobnie jak Terminal 2, został zamknięty dla obniżenia kosztów na czas pandemii. Mimo nawoływań ze strony przewoźników władze lotniska nie ogłosiły, kiedy Terminal 5 mógłby zostać otwarty.

Nowe lotnisko w Lizbonie nie powstanie szybko. Wieloletnie problemy projektu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button