Info z rynkuTransport

Gigant logistyczny Expeditors International zaatakowany przez hakerów

Expeditors International, czyli jedna z największych firm logistycznych na świecie, poinformowała o ataku hakerskim na własne systemy operacyjne. Gigant twierdzi, że ograniczyło to w znaczny sposób procesy dotyczące rezerwacji przesyłek. Skutki mogą okazać się dramatyczne dla tysięcy klientów i pracowników na całym świecie.

Firma logistyczna Expeditors International zaatakowana przez hakerów

Expeditors International, to amerykańska firma logistyczna z główną siedzibą w Seattle, która ma ok. 350 biur w ponad 100 krajach na całym świecie. Jej główne centrale znajdują się w Londynie, Szanghaju, São Paulo oraz w Bejrucie.

Czytaj również: Hakerzy z Korei Północnej ukradli 400 mln USD w kryptowalutach w 2021 roku

Gigant poinformował o przymusowym wyłączeniu większości systemów operacyjnych po tym, jak 20 lutego został zaatakowany wirusem typu ransomware. Jak wskazano w oświadczeniu:

W czasie, gdy nasze systemy są wyłączone, będziemy mieli ograniczoną możliwość prowadzenia działalności operacyjnej. Dotyczy między innymi organizowania wysyłek towarów lub zarządzania czynnościami celnymi i dystrybucyjnymi dla przesyłek naszych klientów.

Firma przyznała, że obecnie trwa dochodzenie w tej sprawie oraz poinformowała stosowne służby. Pracuje również nad przywróceniem zdolności operacyjnej, ale nie podała daty, kiedy można spodziewać się poprawy sytuacji. Ostrzegła jednak, że cyberatak „może mieć istotny wpływ na negatywny wpływ na działalność spółki, jej reputację oraz wyniki operacyjne”.

Incydent jest jednym z największych tego typu w ostatnich czasie. Warto jednak dodać, że do podobnych ataków dochodziło w ostatnich miesiącach coraz częściej. Ich zadaniem jest przede wszystkim wprowadzenie chaosu w zachodnich firmach logistycznych, jak miało to miejsce z grudniowym atakiem na niemiecką firmę Hellman Worldwide.

Czytaj również: USA: Czołowy operator rurociągów w kraju ofiarą potężnego cyberataku

Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakiem. Choć niektórzy internauci sugerują, że hakerzy są powiązani z Rosją, to na razie nie ma potwierdzenia tych plotek.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button