IntermodalnyTransport

Dubajski DP World zbuduje suchy port w Dżammu i Kaszmirze

Dubajski gigant portowy DP World ma wybudować suchy port w Dżammu i Kaszmirze. Port powstanie w ramach planów Emiratu, dotyczących inwestycji na terytorium Indii. W zeszłym roku rząd Indii zapowiedział, że Dubaj zainwestuje w infrastrukturę i inne projekty w spornym regionie, do którego roszczą sobie prawo Indie i Pakistan, ale który jest rządzony częściowo przez obie strony.

DP World zbuduje suchy port w Dżammu i Kaszmirze

Gubernator porucznik Dżammu i Kaszmiru Manoj Sinha, który przebywa w Dubaju w tym tygodniu, aby promować inwestycje, powiedział, że DP World wkrótce odwiedzi 250-hektarowy teren przeznaczony na port śródlądowy. Rzecznik DP World powiedział, że firma odbyła „produktywne spotkanie” z Sinha w czwartek i że przygotowuje propozycję projektu.

Wkrótce to sfinalizujemy – powiedział Sinha agencji Reuters, opisując projekt jako „mocne zobowiązanie” ze strony państwowego DP World.

Październikowe ogłoszenie, że Dubaj zainwestuje w tym regionie, było pierwszym ogłoszeniem przez jakikolwiek zagraniczny rząd, odkąd autonomia Kaszmiru została odwołana w 2019 roku, a stan o większości muzułmańskiej został podzielony na dwa terytoria rządzone bezpośrednio przez New Delhi.

Czytaj też: Dubajski DP World wybuduje port w Senegalu za miliard dolarów

Suchy port w Dżammu i Kaszmirze to ryzykowna inwestycja

Arabska gazeta Khaleej Times poinformowała w tym tygodniu, że deweloper z Dubaju Emaar Properties wybuduje centrum handlowe w Srinagarze, głównym mieście Dżammu i Kaszmiru. Z kolei Lulu Group, firma z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na której czele stoi indyjski miliarder, planuje utworzenie tam centrum przetwórstwa żywności.

Jednak suchy port w Dżammu i Kaszmirze i wszystkie inne inwestycje w tym mocno zmilitaryzowanym regionie, są obarczone ryzykiem. Często dochodzi tam do ataków bojowników, a indyjski rząd spotyka się z międzynarodową krytyką za szeroko zakrojone akcje sił bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o bojówki, to zajmujemy się tym (…) i mogę zapewnić, że będziemy się tym zajmować w pełni – powiedział Sinha, który podkreślił, że region jest bezpiecznym miejscem dla inwestycji zagranicznych.

DP World to międzynarodowa firma logistyczna z siedzibą w Dubaju. Specjalizuje się w logistyce cargo, operacjach terminali portowych, usługach morskich oraz strefach wolnego handlu. Firma obsługuje 70 milionów kontenerów, które rocznie przywozi około 70 000 statków. Odpowiada to około 10% światowego ruchu kontenerowego, na który składają się 82 terminale morskie i śródlądowe obecne w ponad 40 krajach na sześciu kontynentach.

Czytaj też: Port Gdańsk w dwudziestce największych portów w Europie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button