KolejowyTransport
Gorące newsy

Supernowoczesny chiński pociąg obsłuży kibiców na Igrzyskach

Chiny planują wzbudzić podziw w kibicach, którzy przyjadą oglądać zimowe Igrzyska Olimpijskie. Supernowoczesny chiński pociąg wyjedzie na tory, by obsłużyć turystów. Czym się wyróżnia?

Jaki będzie supernowoczesny chiński pociąg?

Pociąg ten, jak zapowiadają Chińczycy, ma być perłą w koronie chińskiej kolei dużych prędkości. Będzie pierwszym na świecie inteligentnym i autonomicznym szybkim pociągiem o maksymalnej prędkości 350 kilometrów na godzinę. Jest wyposażony w studio transmisji na żywo 5G na pokładzie, dzięki któremu będzie można na żywo śledzić zmagania sportowców. Według China State Railway Group Co, państwowego operatora kolejowego, ten ośmiowagonowy pociąg może przewozić 564 osoby, choć podczas Igrzysk będzie mógł obsłużyć maksymalnie nie więcej niż połowę tej liczby z powodu obostrzeń epidemicznych.

Nowe technologie w pociągu

Jedną z unikalnych cech pociągu jest studio transmisji na żywo, które może przesyłać treści w ultrawysokiej rozdzielczości dzięki łączu 5G. Instalacja, która jest jedną z pierwszych w najszybszych pociągach świata, zapewni wygodę profesjonalnym dziennikarzom relacjonującym zawody sportowe.

Zobacz również: Petersburg nowym hubem w transporcie kolejowym z Chin

Zhu Yan, zastępca dyrektora Engineering Research Center CRRC Changchun Railway Vehicles Co, producenta pociągu, powiedział:

Zgromadzenie tak zaawansowanej technologii w tym pociągu i zaprezentowanie jej przed całym światem pokazuje wszechstronne atuty Chin w zakresie systemu kolejowego i z pewnością zwiększy eksport szybkich pociągów za granicę.

Zobacz również: Chiny: surowce rekordowo drogie, zyski przemysłowe rekordowo wysokie

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii, a także nosowi w kształcie orła, pociąg ma lepszą aerodynamikę i mniejszą wagę. Ponadto, jak podkreśla producent, jest o 10 proc. bardziej energooszczędny od poprzednich generacji szybkich pociągów, oszczędzając 1,8 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Przy pomocy najnowszego sprzętu komunikacyjnego, kamer i czujników, pociąg może przeskanować do 14 kilometrów do przodu w celu wykrycia wszelkich włamań na tory i uszkodzeń.

Najbardziej rozwinięta sieć kolei dużych prędkości na świecie

Superszybki chiński pociąg dołączy do największej na świecie floty szybkich pociągów. Chiny mają ich już około 4 tys. Według doniesień medialnych, Państwo Środka ma 40 000 km linii kolei dużych prędkości i planuje budowę kolejnych 1400 km do końca 2022 roku. Chiny wyeksportowały swoje technologie szybkiej kolei m.in. do Indonezji na potrzeby trasy Dżakarta-Bandung. Jej budowa powoli zbliża się do końca. Wiele innych krajów, w tym Laos, również korzysta z pociągów produkcji chińskiej, chociaż te modele podróżują z mniejszą prędkością.

Zobacz również: Szybka kolej w UE. Jakie plany przedstawiła Komisja Europejska?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button