PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Nowe linie metra w Chinach. Prawie 500 kilometrów!

Chińskie miasta uruchomiły nowe linie metra w ostatnim tygodniu grudnia, kontynuując tradycję otwierania nowych projektów infrastrukturalnych w okresie noworocznym. Tym samym nowe linie metra w Chinach liczą blisko 500 km długości. A wszystko to poczyniono w zaledwie miesiąc.

Niezwykłe tempo rozbudowy sieci chińskiego metra

Tradycyjnie w Chinach wiele projektów infrastrukturalnych, w tym nowe stacje i linie metra, jest otwieranych na koniec grudnia. Liczby są tym razem niezwykłe. Chińskim miastom przybyło na koniec ubiegłego roku 499,4 kilometrów nowych linii metra. Otwarto piętnaście nowych linii, a jedenaście przedłużono o nowe odcinki i stacje. Nowa infrastruktura zaczęła działać w czternastu miastach, m.in. w Pekinie, Wuhan, Szanghaju i Shenzen.

Pekin otrzymał najwięcej nowych linii metra

Pekinie 31 grudnia otwarto trzy zupełnie nowe linie, a także sześć przedłużeń linii metra tego samego dnia. Jedna z nowych linii, liczący 4,2 km zachodni odcinek linii 11 z Moshikou do Shougang, który ma cztery stacje, będzie obsługiwać obiekty wykorzystywane w zimowych igrzyskach olimpijskich, które Pekin będzie gościł od 4 do 20 lutego. Z innowacji, otwarto również 16,5-kilometrowy południowy odcinek linii 17 z Shilihe do Yizhuang Station South, który ma siedem stacji, jest w pełni autonomiczna, a pociągi osiągają tam maksymalną prędkość 100 km/h. Drugim miastem, które otrzyma najwięcej nowych linii jest Wuhan, gdzie otwarto dwie nowe linie i jedną przedłużono.

Zobacz także: W Wuhan powstał Skytrain, czyli „latający” pociąg maglev bez kierowcy

Nowe linie metra w Chinach. Metro zbudowano z użyciem najnowszych technologii

Kilka nowych linii zaprojektowano z użyciem najnowszych technologii. Oprócz powyższej automatycznej linii w Pekinie, również w Wuhan oddano w pełni autonomiczną linię metra. Linia ta osiągnęła czwarty, najwyższy stopień autonomiczności, co oznacza całkowity brak obecności maszynistów i obsługi nawet w przypadku awarii i zakłóceń. Co interesujące, to już trzecia taka linia w mieście. Taki system zainstalowano również w nowych liniach w Shenzen i Ningbo.

Zobacz również: Chiny: budownictwo się załamuje. Ciemne chmury nad gospodarką Chin

Nowe metro to także szybsze pociągi. W Pekinie jak wspomniano wyżej na jednej linii będą mogły osiągnąć prędkość 100 km/h. Nowa, półautonomiczna linia (drugi stopień autonomiczności) w Dalian będzie mogła zapewnić prędkość nawet do 120 km/h.

Zobacz również: Supernowoczesny chiński pociąg obsłuży kibiców na Igrzyskach

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button