DrogowyInfo z rynkuTransport

Arabia Saudyjska zaprojektuje własne samochody elektryczne

Firma Foxconn, która współpracuje z Apple przy tajnym projekcie motoryzacyjnym, prowadzi rozmowy z przedstawicielami Królestwa. Arabia Saudyjska chce zacząć produkować samochody elektryczne, aby uniezależnić swoją gospodarkę od ropy naftowej. 

Arabia Saudyjska – samochody elektryczne

Arabia Saudyjska i tajwańska firma Foxconn Technology Group mają utworzyć spółkę joint venture, która ma pomóc w dywersyfikacji gospodarki. Arabski Fundusz Inwestycyjny zarządzający aktywami w wysokości 450 miliardów dolarów utworzył przedsiębiorstwo Velocity, które ma posiadać większość udziałów w projekcie. Foxconn dostarczy oprogramowanie oraz elektronikę i będzie mniejszościowym udziałowcem. To kluczowy partner Apple, który zajmuje się montażem prototypu samochodu elektrycznego korporacji amerykańskiej. To również jedna z niewielu firm, która została całkowicie wdrożona w projekt. Obecnie firma skupia się na rynku bliskowschodnim. Dzięki współpracy Arabia Saudyjska chce sprawić, ze samochody znajdą odbiorców nie tylko na rynku rodzimym.

Powstała spółka planuje montować pojazdy elektryczne na podwoziu licencjonowanym przez BMW AG. BMW  już wcześniej udostępniało starsze wersje swoich platform samochodowych młodym firmom. Przykładowo przedsiębiorstwo VinFast z Wietnamu wyprodukowało SUV-a przy użyciu platformy BMW opracowanej dla starszej wersji modelu X5. Wszystko wskazuje na to, że Arabia Saudyjska chce stworzyć samochody elektryczne, które będą wydajne, ale jednocześnie wzorowane na sprawdzonych rozwiązaniach.

Zobacz także: Apple Car na horyzoncie. Prace nad Project Titan bardzo przyspieszyły

Arabia Saudyjska nową motoryzacyjną potęgą?

Arabia Saudyjska od lat ma ambicje, aby stać się ważnym graczem na rynku motoryzacyjnym. W podbiciu branży ma pomóc praktycznie nieograniczony budżet oraz współpraca z najlepszymi firmami technologicznymi. Bloomberg News donosi, że w tym roku Arabia Saudyjska podjęła współpracę z Boston Consulting Group, aby zbadać możliwość utworzenia własnego krajowego producenta samochodów elektrycznych.

Poprzednie wysiłki uniezależnienia się do ropy były mało efektywne. Tym razem jednak projekt ma zasięg międzynarodowy, zaangażowano prestiżowe firmy. Fabryka ma powstać w okolicy miasta Dżedda. W niektórych źródłach można także znaleźć informacje na temat planów budowy fabryki akumulatorów, której celem będzie wytwarzanie 15 GWh pojemności magazynowej rocznie do 2028 roku. Rząd prowadzi zaawansowane rozmowy z producentami samochodów. Arabia Saudyjska chce ich nakłonić do zlokalizowania swoich fabryk na terenie Królestwa.

Zobacz także: Volvo: samochody elektryczne nie zwracają się tak szybko

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button