PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Sankcje na Białoruś: Belavia Airlines odłączone od systemów BSP i CASS

W wyniki sankcji, które wystosowano wobec Białorusi bardzo ucierpi Belavia Airlines. Jak poinformował białoruski serwis opozycyjny NEXTA, mińska linia lotnicza została odcięta od międzynarodowego systemu rozliczeń pomiędzy przewoźnikami BSP. To ogromna strata dla spółki, ponieważ aż 70% sprzedaży przechodzi przez ten system. Dodatkowo Belavia utraciła dostęp do CASS, który odpowiada za rozliczenia cargo.

Belavia Airlines zbankrutuje? Białoruska linia lotnicza straciła dostęp do systemów rozliczeniowych

W wyniku bezprecedensowego działania Aleksandra Łukaszenki, Białoruś znalazła się na celowniku całej Unii Europejskiej i państw NATO. Wszystko przez siłowe wykorzystanie imigrantów w wojnie hybrydowej, której główne nakazy płyną z Kremla. Wszystko jednak ma swoją cenę i zapłaci za to między innymi narodowy przewoźnik państwa – Belavia Airlines.

Rada Unii Europejskiej przyjęła pakiet kolejnych sankcji, które uderzają w najważniejsze struktury gospodarcze Białorusi. Restrykcje dotyczą między innymi zamrożeniu aktywów, zakazów wjazdów do UE oraz innych blokad, które diametralnie mogą obniżyć wiarygodność finansową Mińska.

Sankcje obejmują także około 30 osób i podmiotów, które zaangażowane są w represje wobec swoich własnych obywateli, lub zajmują się sprowadzaniem migrantów z Bliskiego Wschodu. Nowe sankcje mają także wprowadzić Stany Zjednoczone, Kanada oraz Wielka Brytania.

Co istotne, odłączenie od systemów BSP oraz CASS może dodatkowo doprowadzić do bankructwa Belavii, która już teraz mierzy się z największym kryzysem w swojej historii.

Czytaj więcej: Belavia Airlines bankrutuje przez sankcję? Linia tnie połączenia

Z drugiej strony bankructwo linii może być także na rękę Kremlowi, ponieważ narodowy przewoźnik może zostać przejęty przez rosyjski Aeoroflot. A to oznacza jeszcze większe uzależnienie gospodarcze Mińska od Moskwy.

Białoruś ogłasza kontrasankcje. Łukaszenka chce przestraszyć Zachód

Jak poinformował Polsat News oraz serwis Nexta w odpowiedzi na blokadę i sankcję Łukaszenka ogłosił szereg kontrasankcji, które mają mieć „działania analogiczne”. Dotyczy to między innymi wprowadzenia listy osób, które nie będą mogły wjechać „na teren Białorusi i Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji)”. Dodatkowo Mińsk zamierza wprowadzić sankcje wobec linii lotniczych z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Białoruś zamierza również wzmocnić wymianę handlową i więzi gospodarcze z partnerami z Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. Dotyczy to także współpracy z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Zobacz więcej: Wojska białoruskie pomagają uchodźcom? Manipulacja Łukaszenki

Wszystko to jednak tylko pozory, ponieważ linie Belavia Airlines mogą zbankrutować, a wraz z nią tysiące osób straci pracę. To z kolei będzie jeden z największych ciosów na nierozsądną politykę Łukaszenki.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button