PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Bułgaria kupi tramwaje PESA – polski producent podbija Europę

PESA podpisała umowę z tramwajowym przewoźnikiem Bułgarii Stolichen Electrotransport EAD na dostawę 25 modeli Swing. Tramwaje PESA będą kursować w Sofii. To nie pierwszy raz, gdy polska firma współpracuje z bułgarskim przewoźnikiem. 

Polskie tramwaje PESA w Bułgarii

Na podstawie umowy PESA zobowiązała się do dostarczenia 25 tramwajów typu Swing. Parametry techniczne modelu umożliwiają podróż ponad dwustu osobom (41 miejsc siedzących i 160 miejsc stojących). Pojazdy elektryczne o długości 30 metrów są niskopodłogowe i składają się z pięciu członów. Tramwaje mają klimatyzację, są również przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niewidzących. Umowa opiewa na kwotę 185 mln zł netto.

Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz, w następujący sposób odniósł się do kwestii współpracy z bułgarskim przewoźnikiem:

Zgodnie z założeniami naszej strategii konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na rynku tramwajowym Europy Środkowo – Wschodniej. Współpraca ze Stolichen Electrotransport od lat układa się bardzo dobrze, dlatego cieszę się, że Sofia po raz kolejny wybrała nasze tramwaje.

Polska wygrała przetarg

Pomimo że PESA wygrała przetarg w lipcu poprzedniego roku, ze względu na liczne odwołania ze strony konkurencji, termin odpisania umowy został przełożony. W sprawę zaangażowała się również ambasada RP w Sofii.

Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży LRV PESA Bydgoszcz powiedział:

Ze względu na przedłużającą się procedurę odwoławczą długo czekaliśmy na podpisanie umowy, ale zgodnie z założeniami kontraktu dostawy Swingów do Sofii zakończą się w 2023 roku.

Na podstawie wcześniejszych umów, PESA dostarczyła stronie bułgarskiej 37 tramwajów. Gdy najnowsze zamówienie zostanie zrealizowane, w Sofii będą jeździć 62 nowoczesne pojazdy elektryczne typu Swing.

Tramwaje PESA są wykorzystywane do przewożenia ludzi w wielu europejskich miastach. Łącznie eksploatowanych jest 800 tramwajów w Rosji, Rumunii, Ukrainie, Węgrzech, oraz w Polsce. Obecnie PESA złożyła ofertę na dostawę 30 tramwajów do słowackich Koszyc oraz 40 tramwajów do Wrocławia. Polska firma przeszła pomyślnie przeszła etap w niemieckim Hannoverze, co może oznaczać, że przedsiębiorstwo rozpocznie ekspansję również na Zachód Europy.

Zobacz także: Pesa zaczyna produkcję szybkich pociągów elektrycznych dla RegioJet

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button