PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Ostatni samochód spalinowy w Norwegii zostanie sprzedany w kwietniu 2022?

W Norwegii proekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze. Dotyczy to również pojazdów samochodowych. Według nowego rozporządzenia ostatni samochód spalinowy zostanie sprzedany w Norwegii w drugim kwartale 2022 roku.

Samochód spalinowy w Norwegii to już przeżytek?

W Norwegii działania rządu zmierzające do minimalizowania zanieczyszczeń są również podchwytywane przez obywateli. Coraz więcej Norwegów stosuje w swoim codziennym życiu zasady zmierzające do osiągnięcia zerowej emisyjności. Początkowo plany wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów spalinowych planowano wprowadzić w 2025 roku i to pozostaje bez zmian. Jednak można zauważyć trend wzrostowy w liczbie sprzedanych elektrycznych samochodów osobowych przez Norwegów, więc można przypuszczać, że nastąpi to szybciej niż za 4 lata. Rząd stawia sobie na cel całkowitą eliminację samochodów spalinowych z norweskich dróg. Problemem jednak pozostaje zbyt mały dostęp do elektrycznych ciężarówek. Jak podaje portal GeekWeek, kwestia braku dostępności do ekologicznych aut transportowych ma zostać rozwiązana w ciągu najbliższych 2-3 lat, a wszystko za sprawą nowych modeli testowanych przez największe korporacje samochodowe.

Zobacz także: Mlekovita otworzyła największe centrum logistyczne w branży mleczarskiej

Elektryczne samochody godnym zastępstwem?

W sierpniowym raporcie Norweskiej Federacji Samochodowej (Norges Automobil-Forbund, NAF) zaznaczony został trend dotyczący rynku motoryzacyjnego w kraju. Coraz więcej osób rezygnowało z samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych. Jak podaje portal Moja Norwegia, w tym roku z salonów wyjechało 54 801 nowych pojazdów elektrycznych. Drugie miejsce zajęły pojazdy hybrydowe (30 165). Nowych samochodów benzynowych kupiono tylko 4 743, a z silnikiem diesla – 4 728. Obecnie najpopularniejszym samochodem hybrydowym w Norwegii jest Toyota RAV4, jednak na rynku zauważyć można coraz większy udział ekologicznych Mercedesów i Volkswagenów. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat na drogach pojawi się sporo elektrycznych samochodów Audi e-tron oraz modeli marki BMW. W ostatnich latach drogi były zdominowane modele takie jak Tesla Model 3 oraz Nissan Leaf.

Władze postanowiły wykorzystać pojawiający się trend zmierzający do minimalizowania udziału samochodów spalinowych na drogach. Jednak trend wymiany pojazdów spalinowych na elektryczne i hybrydowe panuje w Norwegii już od kilku lat. Kraj wkrótce może stać się liderem jeśli chodzi o największy udział eko pojazdów na drogach.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

5 Komentarze

  1. Norweski artykuł zwrócił tylko uwagę na rosnący trend sprzedaży samochodów elektrycznych. Jeżeli by się utrzymał, to teoretycznie ostatni samochód z silnikiem spalinowym, mógłby być sprzedany w kwietniu 2022 roku. Dopiero od 2025 wejdą ograniczenia w sprzedaży nowych samochodów- to jest bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button